UCSF, Hackerlara 1.14 Milyon Dolar Ödedi

ABD'deki UCSF, geçtiğimiz haftalarda fidye yazılımı saldırısı yaşadıktan sonra hackerlara 1.14 milyon dolar ödedi.

Ali
Sa, 30/06/2020 - 02:19
Güvenlik
UCSF, Hackerlara 1.14 Milyon Dolar Ödedi

UCSF (University of California, San Francisco) geçtiğimiz haftalarda NetWalker fidye yazılımının saldırısına maruz kaldıktan sonra yeni yaptığı duyuruyla hackerların istediği fidyenin bir kısmını ödediklerini söyledi.

Üniversite 17 Haziran'da yaptığı duyuruda, "1 Haziran'da UCSF IT personeli, Tıp Fakültesi'nin IT sistemlerinin sınırlı bir bölümünde yetkisiz erişim tespit etti ve bunu durdurdu. Dikkatli bir şekilde okulun sunucularını, saldırının hedeflediğinden daha geniş bir yelpazede izole ettik ve yardımcı olması için önde gelen bir siber güvenlik firmasını devreye aldık" demişti.

Ayrıca yetkililer, "Hangi bilgilerin (eğer varsa) etkilenmiş olabileceğini belirlemek ve FBI ile iş birliği yapmak için hızlı bir soruşturma başlattık. Değerlendirmemiz, okulun IT sistemlerinin büyük çoğunluğunun etkilenmediğini belirledi. İyi bir ilerleme kaydediyoruz ve izole sistemlerimizi yaklaşık iki hafta içinde tekrar çevrimiçi hale getireceğimizi düşünüyoruz. İyileştirme çalışmalarımızı tamamlarken, okulun bazı sistemleri kullanılamayabilir" demişti.

Geçtiğimiz günlerde yapılan duyuruda ise yetkililer, bu fidye yazılımı saldırısının üniversitenin COVID-19 çalışmalarını etkilemediğini, ancak okulun bazı sunucularındaki verilerin fidye yazılımıyla şifrelendiğini ve hackerların okuldan fidye istemek için bazı verileri ele geçirdiğini söyledi.

Hasta verilerinin ele geçirilmediğini düşündüklerini söyleyen yetkililer, hangi verilerin etkilendiğini tespit etmek için çalıştıklarını ve olaydan etkilenen sunucuları yakında eski haline getirmeyi umduklarını belirtti.

Yetkililer duyuruda, "Şifrelenen veriler, kamu yararına çalışan bir üniversite olarak yürüttüğümüz bazı akademik çalışmalar için önemlidir. Bu nedenle fidyenin bir kısmını (Yaklaşık 1.14 milyon dolar), fidye yazılımı saldırısının arkasındaki kişilere şifrelenmiş verilerin kilidini açma ve elde ettikleri verilerin geri verilmesi karşılığında verilmesine dair zor bir karar verdik" dedi.

Bloomberg'teki habere göre üniversitenin sunucularında bulunan verileri şifreleyen; daha önceden de ABD'deki Michigan Eyalet Üniversitesi'ne bulaşan NetWalker adlı fidye yazılımı.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.