Malspamların %85'i Zararlı Bağlantı İçeriyor

Proofpoint, 2019'un ikinci çeyreğinde gönderilen malspam e-postalarının %85'inin dosya ekleri yerine zararlı bağlantılar içerdiğini söyledi.

Ali
Pa, 29/09/2019 - 23:57
Güvenlik
Malspamların %85'i Zararlı Bağlantı İçeriyor

Malspam e-postaları, zararlı yazılımların dağıtılmasında kullanılan e-postalara verilen isimdir. Spamlar, genellikle reklam içerikli rahatsız edici e-postalar olurken malspamlar, kişilere zararlı yazılımlar bulaştırmak için kullanılan e-postalardır.

Siber güvenlik çözümleri üreten Proofpoint, 2019'un ikinci çeyreği için yayınladığı tehdit raporunda gönderilen malspam e-postalarının %85'inin, zararlı yazılımların indirilmesi için dosya ekleri yerine bağlantıları kullandığını söyledi.

Bu rapora göre hackerların 2019'un ikinci çeyreğinde, kullanıcıları bağlantılara yönlendirmenin e-postalara dosya eki eklemekten daha fazla işe yaradığını düşündükleri anlaşılıyor.

Hackerların bu yöntemi kullanmasının nedenlerinden biri e-posta hizmeti sunan şirketlerin (Microsoft, Google vb.) e-postaların içine eklenen dosya uzantılarını gün geçtikçe daha fazla kısıtlaması olabilir.

Raporda hackerların malspam e-postalarda zararlı bağlantıları daha fazla tercih ettiği görünürken bu hackerların bundan sonra her zaman bu yöntemi kullanacakları anlamına gelmiyor. Hackerlar, hedeflerine ve amaçlarına göre stratejik planlar yaparak siber saldırı kampanyalarını şekillendiriyor ve bu, onların sürekli farklı yöntemler denediğini gösteriyor.

Bu yüzden şirketlerin veya bireysel kullanıcıların her zaman siber saldırılara karşı hazırlıklı ve donanımlı olması gerekiyor.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.