Garmin, Hackerların İstediği Fidyeyi Ödedi

23 Temmuz'da fidye yazılımı saldırısı yaşayan giyilebilir teknolojilerde uzmanlaşmış Garmin, hackerların istediği fidyeyi ödedi.

Ali
Pt, 03/08/2020 - 02:27
Güvenlik
Garmin, Hackerların İstediği Fidyeyi Ödedi

23 Temmuz'da fidye yazılımı saldırısına maruz kalan özellikle giyilebilir teknolojilerde ve GPS'lerde uzmanlaşmış ABD merkezli bir şirket olan Garmin, hackerların istediği fidyeyi ödedi.

Garmin, 23 Temmuz'da web sitesinden yaptığı duyuruda, garmin.com'un, şirketin çağrı merkezinin ve e-posta servisinin kullanılamaz durumda olduğunu söylemişti.

Şirketin yaptığı duyuruda, saldırı hakkında detaylı bir bilgi verilmemesine rağmen bu saldırının bir fidye yazılımı saldırısı olduğu düşünülüyordu.

Ardından bazı şirket çalışanlarını tarafından sağlanan fidye yazılımı bulaşmış bilgisayarların fotoğraflarını inceleyen Bleeping Computer, şirkete bulaşan fidye yazılımının Evil Corp'a ait "WastedLocker" adlı fidye yazılımı olduğunu tespit etti. Ayrıca yine bazı çalışanlar Bleeping Computer'a, fidye miktarının 10 milyon dolar olduğunu söyledi.

Daha sonra dört günlük bir kesintinin ardından şirket, hizmetlerin eski haline geri döndürülmeye başlandığını açıkladı ve Bleeping Computer şirketin, fidye yazılımının şifrelediği verileri kurtarmak için ihtiyaç duyulan şifre çözme anahtarı için hackerların istediği fidyeyi ödediğinden şüphelendi.

Tüm bunların ardından Bleeping Computer, fidye yazılımına maruz kalmış bilgisayarın içerisindeki şifrelenmiş verilerin şifresini çözmek ve ardından bilgisayara çeşitli güvenlik yazılımlarını yüklemek için kullanılan ve şirketin IT departmanı tarafından oluşturulan bir ".exe" dosyasını edinmeyi başardı.

Bleeping Computer, bu şifre çözücüyü test ettiklerini ve WastedLocker ile şifrelenmiş dosyaların şifrelerinin başarılı bir şekilde çözüldüğünü söyledi.

Garmin yetkililerinin kendilerine henüz bir geri dönüş sağlamadığını belirten Bleeping Computer, "Çalışan bir şifre çözme anahtarı elde etmek için Garmin'in, fidyeyi saldırganlara ödemesi gerekir. Ne kadar ödendiği bilinmemekle birlikte, daha önce belirtildiği gibi bir çalışan Bleeping Computer'a orijinal fidye talebinin 10 milyon dolar olduğunu söyledi" dedi.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.