İş Adamı Kılığında Bir Siber Suçlu: Flint24

Dark webteki en büyük siber suç gruplarından birinin yöneticisi olan Aleksei Stroganov (Flint24), kendi siber suç imparatorluğunu nasıl kurdu?

Ali
Ct, 11/07/2020 - 01:16
Güvenlik
İş Adamı Kılığında Bir Siber Suçlu: Flint24

Gemini Advisory araştırmacıları, dark webteki en büyük siber suç gruplarından birinin yöneticisi olan Aleksei Stroganov'un (Flint24), kendi siber suç imparatorluğunu nasıl kurduğuna dair detaylı bir blog gönderisi yayınladı.

Geçtiğimiz mart ayında Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), dark webteki popüler pazarlardan bazılarını yöneten bir grubun 30 üyesini tutuklamıştı ve bu kişiler, 90'dan fazla dark web pazarını işletiyordu.

Bu grubun üyelerinin evlerine yapılan baskınlarda 1 milyondan fazla dolar, 3 milyon ruble, külçe altınlar, bilgisayarlar, dark web pazarlarının barındırılması için kullanılan sunucular, sahte kimlik kartları (Rus pasaportları ve hükümet kimlikleri dahil) ve silahlar ele geçirilmişti.

Tutuklanan bu kişiler arasında dark webte "Flint24" kod adını kullanan Aleksei Stroganov da bulunuyordu. Gemini Advisory araştırmacılarının yaptıkları araştırmalara göre Stroganov, BuyBest ve GoldenShop adlı dark web pazarlarının sahibi konumundaydı.

Gemini Advisory tarafından paylaşılan yeni blog gönderisinde ise geçtiğimiz mart ayında tutuklanan söz konusu siber suç lideri hakkında derinlemesine bir analiz yapıldı.

Aleksei Stroganov, Rusya'nın Kaluga şehrinde tanınmış bir iş adamı olarak birden fazla işletmeye sahipti ve bazı yardım kuruluşlarını destekliyordu. Geri dönüşüm fabrikası, güvenlik hizmetleri şirketi, restoran ve ticari amaç gütmeyen bir "siber suçla mücadele" organizasyonunu kardeşi ile birlikte işleten Stroganov'un sahip olduğu Kibalchish adlı şirketin Rusya'da düzenlenen 2018 Dünya Kupası sırasında yasa dışı bilet satışı ile mücadele ettiği söylendi.

Stroganov'un bir diğer detayı siyasi kişiler ile olan bağıydı. Blog gönderisine göre Stroganov, Rus milletvekili Vadim Dengin ile yakın birer arkadaştı. Ayrıca Stroganov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in üyesi olduğu bir judo kulübünün 29 Aralık 2019'da düzenlenen bir ödül töreninde, kulübün mütevelli heyeti üyelerinden biri olarak Saint Petersburg valisi tarafından bir ödül aldı ve ödül töreninden üç ay sonra 48. doğum gününde FSB tarafından tutuklandı.

Gemini Advisory, FSB kayıtları incelendiğinde Stroganov'un, 2006 yılında sahte ödeme kartı üretmekten ve dağıtmaktan suçlu bulunduğunu ve altı yıl hapis cezası ile yargılandığını ancak hapse girdikten iki yıl sonra 2008'de serbest bırakıldığını söyledi.

Daha sonra ise Stroganov'un dark webteki hack forumlarında aktif olmaya başladığını söyleyen araştırmacılar, şahsın 2013 yılına kadar birçok dark web pazarında ve forumunda aktif olduğunu, 2013 yılından itibaren ise GoldenShop gibi dark web pazarlarını oluşturduğunu ve bunları yönetmeye başladığını belirtti.

Blog gönderisinde, "Aleksei Stroganov (Flint24), son yıllarda sadece yasa dışı faaliyetlerini sürdürmekle kalmayıp, aynı zamanda kendisini meşru bir iş adamı olarak sunmak için önemli çabalar sarf eden, şüpheli bir geçmişi olan bir siber suçludur" denildi.

Gemini Advisory araştırmacıları tarafından yayınlanan blog gönderisinin tamamına buradan erişebilirsiniz.

Bu araştırmayı bizimle paylaşan Gemini Advisory'den İstihbarat Üretim Analisti Christopher Thomas'a teşekkür ediyoruz.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.