FSB, Dark Webte Faaliyet Gösteren 30 Kişiyi Tutukladı

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), dark webteki popüler pazarlardan bazılarını yöneten 30 kişiyi tutukladı.

Ali
Ct, 28/03/2020 - 00:32
Güvenlik
FSB, Dark Webte Faaliyet Gösteren 30 Kişiyi Tutukladı

Rus basınına yansıyan haberlere göre Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), dark webteki popüler pazarlardan bazılarını yöneten bir grubun 30 üyesinin tutukladı.

Basındaki haberlere göre FSB'nin 20 Mart'ta düzenlediği operasyonlarda Rusya'nın 11 bölgesindeki, Ukrayna ve Litvanya vatandaşları da dahil olmak üzere 30 grup üyesi tutuklandı.

Bu kişilerin evlerinde yapılan aramalarda 1 milyondan fazla dolar, 3 milyon ruble, külçe altınlar, bilgisayarlar, dark web pazarlarının barındırılması için kullanılan sunucular, sahte kimlik kartları (Rus pasaportları ve hükümet kimlikleri dahil) ve silahlar ele geçirildi. Rus basınındaki haberlere göre tutuklanan bu kişiler 90'dan fazla dark web pazarını işletiyordu.

Gemini Advisory araştırmacıları, bu tutuklamaların olduğu zamanlarda BuyBest adındaki popüler bir dark web pazarının çevrimdışı olduğunu tespit etti.

Ayrıca Rusça konuşulan bir hack forumundaki bir yönetici bu tutuklamalarla ilgili bir paylaşım yaparak, tutuklanan kişiler arasında Alexey Stroganov (Flint24) adındaki bir şahsın olduğunu ve bu kişinin GoldenShop adlı dark web pazarıyla ilişkili olduğunu ve onunla bağlantılı olan diğer pazarların kapalı olduğunu iddia etti.

Gemini Advisory, BuyBest ve GoldenShop pazarlarının aynı kaynaklardan elde edilen kredi kartı bilgilerini sattığını ve iddiada bahsedildiği gibi Alexey Stroganov'un gerçekten tutuklandığını söyledi.

Araştırmacılar, BuyBest/GoldenShop pazarlarının ve onlar gibi kredi kartı bilgileri satan diğer pazarların Rus basınında bahsedilen 90'dan fazla dark web pazarının içerisine dahil olduğunu tahmin ettiklerini söyledi.

BuyBest ve GoldenShop pazarları 2013 yılından beri milyonlarca kredi kartı ve ödeme kartı bilgisi sattı ve araştırmacılara göre bu oluşumlar günümüze kadar yaklaşık 70 milyon dolar gelir elde etti. Ayrıca BuyBest ve GoldenShop yöneticileri, pazarlarını tanıtmak için CarderBazar adında bir forumu da işletiyorlardı.

Sonuç olarak Gemini Advisory araştırmacıları, kaynaklarının tutuklanan grubun yöneticisinin Alexey Stroganov adlı kişi olduğunu söylediğini, yapılan tutuklamalarda BuyBest/GoldenShop ve diğer pazarları işleten kişilerin bulunduğunu belirtti.

FSB tarafından yapılan operasyonlarda hangi kişilerin tutuklandığı gibi bilgilere veya araştırmanın tamamına ulaşmak için buraya tıklamanız yeterli.

Haberimize sunduğu katkılarından dolayı Gemini Advisory'den İstihbarat Üretim Analisti Christopher Thomas'a ve tüm Gemini Advisory ekibine teşekkür ederiz.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.