ABD Ordusu, TikTok'u Yasakladı

ABD Ordusu, askerlerin devlet tarafından verilen telefonlarda TikTok'u kullanmasını "güvenlik endişeleri" nedeniyle yasakladı.

Ali
Çar, 01/01/2020 - 18:18
Güvenlik
ABD Ordusu, TikTok'u Yasakladı

ABD Ordusu, TikTok'un askerlere devlet tarafından verilen akıllı telefonlarda kullanılmasını yasakladı.

Ordunun son zamanların popüler sosyal medya uygulaması TikTok'u yasaklama kararı almasının nedeni olarak ise "güvenlik endişeleri" gösteriliyor.

Bir ordu sözcüsü, TikTok'u bir siber tehdit olarak gördüklerini ve devletin askerlere verdiği telefonlarda uygulamanın kullanılmasını yasakladıklarını söyledi.

Kararın, 16 Aralık 2019'da Savunma Bakanlığı tarafından bakanlığa bağlı tüm birimlere "siber farkındalık" konulu bir bildirinin gönderilmesi neticesinde alındığı söylendi. Bu bildiride personellerin, kişisel verilerini nasıl koruyacağına dair tavsiyelerin yer aldığı söylendi.

Bu bildirinin gönderilmesi sonucunda TikTok'u askerlerin telefonlarında kullanılmasını yasaklayan sadece ABD Ordusu değil, aynı zamanda ABD Donanması da Aralık ayının ortalarında aynı kararı uygulamıştı.

Ayrıca TikTok'a daha önceden ABD'de açılan bir davada, uygulamanın kullanıcılara ait telefon bilgileri, sosyal ağ bilgileri, e-posta adresleri, IP adresleri ve konumlar gibi kişisel bilgileri topladığı söylenmişti.

Kaynak: CNET, Military.com

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.