Play Store'da Zararlı Uygulamalar Keşfedildi

Dr.Web araştırmacıları, Google Play Store'da kullanıcılara çeşitli zararlar veren birçok zararlı uygulama keşfetti.

Ali
Pa, 13/10/2019 - 23:55
Güvenlik
Play Store'da Zararlı Uygulamalar Keşfedildi

Antivirüs çözümleri üreten Dr.Web, geçtiğimiz ay Google Play Store'da keşfettikleri zararlı uygulamaları kamuoyuna duyurdu.

Son zamanlarda Play Store'daki zararlı uygulamalarda artış bulunuyor ve siber güvenlik şirketleri de bunları tespit ediyor. Dr.Web'in araştırmacıları da Play Store'da kullanıcılara çeşitli zararlar veren uygulamaları keşfetti.

Keşfedilen uygulamalardan olan "YoBit" adlı uygulama, bankacılık trojanı içeriyordu. Uygulama, kripto para değişim uygulaması olarak tanıtılıyordu. Kullanıcılar, uygulamayı indirip açtıktan sonra karşılarına gelen giriş yapma ekranına bilgilerini girdiklerinde (e-posta ve şifre) trojan bu bilgileri ele geçiriyordu.

Bir diğer zararlı uygulama ise aile üyelerinin yerini belirlemek için kullanılan "Encontre Mais" adlı uygulamaydı. Bu uygulamada kullanılan trojan, uygulamanın kurulu olduğu telefondaki SMS'leri okuyordu. Diğer keşfedilen uygulamalar da genellikle fotoğraf düzenleme uygulamaları ya da oyunlardı ve hepsinde çeşitli zararlı yazılımlar bulunuyordu.

Son zamanlarda hackerların Android uygulamalarının içerisine zararlı kod veya virüs yerleştirme vakaları gün geçtikçe artarken kullanıcıların da uygulama indirirken dikkatli olamaları gerekiyor.

Kullanıcıların, bir uygulamayı indirirken "Play Store'da bulunuyor o yüzden güvenlidir" dememesi, uygulamanın geliştiricisini araştırması, uygulama hakkında yapılan yorumlara bakması ve ona göre indirip indirmeyeceğine karar vermesi gerekiyor.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.