İngiltere, Huawei'nin 5G Ekipmanlarını Kullanmayacak

İngiltere, GSM operatörlerinin Çin merkezli telekomünikasyon şirketi Huawei'nin 5G ekipmanlarını almasını yasaklayacak.

Ali
Çar, 15/07/2020 - 02:10
Güvenlik
İngiltere, Huawei'nin 5G Ekipmanlarını Kullanmayacak

İngiltere Kültür, Medya ve Spor Bakanı Oliver Dowden tarafından yapılan açıklamaya göre GSM operatörlerinin, 31 Aralık 2020'den sonra Çin merkezli telekomünikasyon şirketi Huawei'nin 5G ekipmanlarını alması yasaklanacak.

Dowden, İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın Ulusal Güvenlik Konseyi ile yaptığı toplantının ardından, 5G altyapısının güvenliğinin sağlanması için GSM operatörlerinin Huawei ekipmanlarını kullanmaması gerektiğine dair bir kararın alındığını söyledi.

Bakan, GSM operatörlerinin bu yılın sonundan itibaren Huawei'nin 5G ekipmanlarını satın almamaları gerektiğini, ilgili yasa tasarısının parlamentodan geçtikten sonra ilgili şirketlerin söz konusu ekipmanları almasının yasak olacağını söyledi.

Geçtiğimiz ocak ayında İngiliz hükümeti, Huawei'nin "yüksek riskli" bir servis sağlayıcı olmasına rağmen ülkenin 5G altyapısında yer alabileceğini ancak bunun, altyapının "çekirdek" kısmını kapsamayacağını söylemişti.

Oliver Dowden, Ulusal Siber Güvenlik Merkezi'nin (NCSC) yardımıyla Huawei'nin, ülkenin 5G altyapısındaki rolünün incelendiğini ve daha önceden alınan kararın değiştiğini söyledi.

Bir GSM operatörünün altyapısında halihazırda Huawei ekipmanları bulunuyorsa bunların sistemden çıkarılması için 2027 yılına kadar zaman olduğunu söyleyen Dowden, bu kararın ülkenin 5G'ye geçişini 2-3 yıl geciktirebileceğini ve yaklaşık 2 milyar sterlin ek masrafa neden olabileceğini belirtti.

Dowden, bu kararı almanın kolay olmadığını ancak alınan bu kararın, ülkenin telekomünikasyon ağı ve ulusal güvenliği için doğru karar olduğunu söyledi.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.