ABD'de Google Hizmetlerine Erişilemedi

ABD'nin doğusunda kullanıcılar, Google Cloud ve Google Compute Engine başta olmak üzere bu hizmetlere bağlı diğer hizmetlere erişemedi.

Ali
Pt, 03/06/2019 - 17:55
Teknoloji
ABD'de Google Hizmetlerine Erişilemedi

ABD'nin doğusunda kullanıcılar, Google Cloud ve Google Compute Engine başta olmak üzere bu hizmetlere bağlı diğer hizmetlere erişemedi.

Dün sabah saatlerinde başlayan erişim sorunları, ABD'nin doğusundaki birçok kullanıcının Google Cloud ve Google Compute Engine hizmetlerine erişmesini engelledi. Bu hizmetlere bağlı olarak G Suite, Gmail, YouTube uygulamalarına da kullanıcılar erişemedi.

Ayrıca kullanıcılar, Google hizmetlerinin dışında Google Cloud kullanan Snapchat ve Discord gibi üçüncü taraf uygulamalara da erişemediklerini söyledi.

Kullanıcılar Twitter üzerinden yaşadıkları erişim sorunlarını yetkililere bildirdi ve yetkililerden bir açıklama bekledi. Google ise kullanıcıların beklediği açıklamayı EST 16.00'da yaptı ve "ABD'nin doğusunda, Google Cloud, Google Apps ve YouTube'daki birden fazla hizmeti etkileyen yüksek düzeyde ağ tıkanıklığı yaşamaya devam ediyoruz. Kullanıcılar yavaş performans veya aralıklı hatalar görebilir. Mühendislik ekiplerimiz, sorunu azaltma çalışmalarının ilk aşamasını tamamladı ve şu anda ikinci aşamayı uyguladıktan sonra normal hizmete dönmeyi umuyoruz" dedi.

Bir Google sözcüsü Bleeping Computer'a EST 19.58'de verdiği bilgilendirme mesajında, "ABD'nin doğusunda, Google Cloud, Google Apps ve YouTube'daki birden fazla hizmeti etkileyen yüksek düzeyde ağ tıkanıklığı yaşıyoruz. Kullanıcılar yavaş performans veya aralıklı hatalar görebilir. Sıkışıklığın temel nedenini belirlediğimize ve kısa süre içinde normal hizmete dönmeyi beklediğimize inanıyoruz" dedi.

Günün ilerleyen saatlerinde ise EST 20.30'da Google tarafından sorunun giderildiği söylenen bir mesaj yayınlandı. Mesajda Google, "ABD'nin doğusunda bulunan ve Google Cloud'u, Google Apps'ı ve YouTube'u etkileyen ağ tıkanıklığı sorunu, etkilenen tüm kullanıcılar için çözüldü. Bu konuyla ilgili dahili bir soruşturma yürüteceğiz ve gelecekteki benzer sorunları önlemeye veya en aza indirmeye yardımcı olmak için sistemlerimizde uygun iyileştirmeler yapacağız. İç soruşturmamızı tamamladıktan sonra bu olayla ilgili ayrıntılı bir rapor sunacağız" dedi.

Söz konusu erişim sorunlarının, bir siber saldırıdan kaynaklanıp kaynaklanmadığı ise Google'ın incelemelerini tamamladıktan sonra yayınlayacağı rapor ile öğrenilebilecek.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.