TikTok, Kullanıcıların Verilerini Mi Topluyor?

Son yılların popüler sosyal medya uygulaması TikTok'un, kullanıcıların izni olmadan bazı bilgileri topladığı iddia edildi.

Ali
Sa, 03/12/2019 - 23:23
Güvenlik
TikTok, Kullanıcıların Verilerini Mi Topluyor?

ABD'de Kaliforniya federal mahkemesinde Cuma günü açılan bir davaya göre son dönemlerin popüler sosyal medya uygulaması TikTok, kullanıcıların izni olmadan kişisel bilgilerini topluyor ve bunları Çin'e gönderiyor.

Davada TikTok'un yapımcısı olan ByteDance, kullanıcıların oluşturduğu taslak videolar gibi şeyleri herhangi bir kullanıcı izni olmadan toplamakla ve "belirsiz" gizlilik politikalarına sahip olmakla suçlandı.

Davaya göre şirket, bu verileri ABD'deki kullanıcıları tanımlamak, izlemek ve profillemek için topluyor ve bunu, hedeflenen kitlelere istenilen reklamları gösterebilmek için yapıyor.

Kaliforniya'da bir öğrenci olan Misty Hong, Mart veya Nisan 2019'da TikTok'u indirdi ancak davaya göre hesap oluşturmadı ve aylar sonra uygulamanın kendisi adına bir hesap açtığını fark etti. Ayrıca Hong, uygulamayı kullanarak beş veya altı video oluşturdu ama bunları kaydetmedi ve yayınlamadı. Davaya göre bu videolar kullanıcıdan habersiz olarak toplandı ve Çin'deki sunuculara gönderildi.

İddialara göre TikTok, telefon bilgileri, sosyal ağ bilgileri, e-posta adresleri, IP adresleri ve konumlar gibi kişisel bilgileri topluyor ve ayrıca bu işlemi gizlemek için farklı taktikler kullanıyor. Ve yine bir iddiaya göre kullanıcılar uygulamayı kapatsa bile TikTok, biyometrik ve kişisel bilgileri toplamaya devam ediyor.

Kaynak: CNET

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.