WannaCry Kahramanı, Artık Serbest

Zararlı yazılım yazmakla suçlanan Marcus Hutchins için mahkeme tarafından denetimli serbestlik kararı alındı.

Ali
Ct, 27/07/2019 - 23:26
Güvenlik
WannaCry Kahramanı, Artık Serbest

WannaCry fidye virüsünün durdurulmasına yardımcı olan Marcus Hutchins (Takma adı: MalwareTech) için mahkeme tarafından bir yıl denetimli serbestlik kararı alındı.

Yargılama süreci boyunca ABD'den dışarı çıkması yasaklanan Hutchins, siber güvenlik araştırmacısı olarak çalışmadığı yıllarda Kronos ve UPAS-Kit bankacılık trojanlarını yazmakla şuçlanmıştı.

Mahkeme belgelerine göre Temmuz 2012 ile Eylül 2015 tarihleri arasında söz konusu zararlı yazılımları geliştirdiği söylenen Hutchins, geçtiğimiz Nisan ayında kişisel blogu üzerinden kendisine yöneltilen suçları kabul etmiş ve siber güvenlik araştırmacısı olarak çalışmaya başlamadan önce zararlı yazılımlar yazdığını itiraf etmişti.

Çıkarıldığı mahkemede de bu durumu belirten Hutchins, tüm bu yaptıklarından dolayı herkesten özür dilemiş ve artık insanları zararlı yazılımlardan korumayı amaç edindiğini belirtmişti.

Mahkeme, aldığı denetimli serbestlik kararının yanı sıra Hutchins'in İngiltere'ye gitmesine de izin verdi. Ancak yetkililer, Hutchins'in sabıka kaydı olduğu için ABD'ye girip giremeyeceğine henüz karar vermedi.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.