Almanya'da Hack Skandalı

Almanya, aralarında Cumhurbaşkanı Steinmeier ve Başbakan Angela Merkel'in de bulunduğu birçok politikacıya ait kişisel bilgilerin hacklenmesiyle karşı karşıya kaldı.

Ali
Ct, 05/01/2019 - 18:25
Saldırılar
Almanya'da Hack Skandalı

Almanya, aralarında Cumhurbaşkanı Steinmeier ve Başbakan Angela Merkel'in de bulunduğu birçok politikacıya ait kişisel bilgilerin hacklenmesiyle karşı karşıya kaldı.

Alman basınındaki haberlere göre saldırının kimler tarafından ve nasıl gerçekleştirildiği bilinmezken, 2017 yazından itibaren Twitter üzerinden, hacklenen bilgiler yayınlanmaya başlanmış ve bu geçtiğimiz perşembeye kadar devam etmiş.

Söz konusu sızıntının fark edilmesinin ardından Ulusal Siber Savunma Merkezi ve Federal Bilgi Güvenliği Ofisi (BSI) cuma sabahı bir kriz toplantısı gerçekleştirdi. 

Saldırıdan AfD hariç, Federal Meclis'teki tüm taraflar etkilendi: CDU, CSU, SPD, Yeşiller, Sol Parti ve FDP. Sızdırılan bilgiler, söz konusu partilere mensup politikacıların, sohbetleri, mektupları, faturaları, kredi kartı bilgileri, telefon numaraları gibi "kişisel bilgilerini" içeriyor. Parti kongreleri, parti içi iletişim, adres ve üyelik listeleri için başvuru belgeleri de sızdırılan bilgiler arasında yer almakta. Ayrıca Alman basınındaki bilgilere göre söz konusu saldırıdan hükümet ağı etkilenmedi.

Bilgileri sızdıran Twitter hesabı, 2017 yazından itibaren bazı sızıntılar yayınlamış ama asıl skandala yol açan sızıntıları Aralık ayından itibaren yayınlamaya başlamış ve bu geçtiğimiz perşembeye kadar devam etmiş. Bu olayların gündeme gelmesinin ardından ise söz konusu hesap kapatılmış.

BSI Başkanı Arne Schönbohm, Phönix televizyonuna yaptığı açıklamada, konunun aydınlatılması için devletin tüm güvenlik kurumlarının çalıştığını belirtti. Ayrıca Schönbohm, "Biz erkenden aralık ayında etkilenen milletvekilleriyle teker teker görüştük. Karşı önlemler de aldık" dedi.

BSI Başkanı'nın yaptığı bu açıklamanın ardından ise bazı politikacılar tarafından hükümet eleştirildi ve "BSI eğer gerçekten sızıntıdan Aralık ayından beri haberdar ise neden bunu kamuoyuyla paylaşmadı" şeklinde yorumlara neden oldu.

Son olarak, söz konusu saldırıların ve sızıntıların kimler tarafından gerçekleştirildiğinin şuan için bilinmediğini ama yetkililerin olayı aydınlatmak için çalışmalarını sürdürdüğünü belirtelim.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.