NSA, Ghidra'yı Kullanıma Sundu

NSA (National Security Agency - Ulusal Güvenlik Ajansı), bir tersine mühendislik aracı olan Ghidra'yı halkın kullanımına sundu.

Ali
Çar, 06/03/2019 - 17:31
Güvenlik
NSA, Ghidra'yı Kullanıma Sundu

NSA (National Security Agency - Ulusal Güvenlik Ajansı), bir tersine mühendislik aracı olan Ghidra'yı halkın kullanımına sundu.

Ghidra, NSA tarafından geliştirilmiş ve kullanımda olan bir tersine mühendislik aracıdır. Bu araç sayesinde kötü amaçlı yazılımlar ve virüsler analiz edilebiliyor. Böylelikle siber güvenlik uzmanları, ağlarındaki ve sistemlerindeki olası güvenlik zafiyetlerini daha iyi analiz edip tespitini yapabiliyor.

Ancak Ghidra, şimdiye kadar NSA bünyesindeki personelin kullandığı bir araç konumundaydı. Şimdi ise NSA, bu aracı açık kaynak kodlu bir şekilde herkesin kullanımına sundu.

NSA, "Ghidra'yı halkın kullanımına sunmak NSA'ya da fayda sağlıyor çünkü aracı kullanabilen kişileri işe alabileceğiz" dedi. Yani NSA'in Ghidra'yı kullanıma sunmasının amacı kendi bünyesine yeni siber güvenlik uzmanları katma isteği olarak gözüküyor.

NSA'in bu hamlesinden sonra bazı siber güvenlik uzmanlarından dikkat çekici açıklamalar geldi. Söz konusu uzmanlar, NSA'in Ghidra'ya backdoor yerleştirmiş olabileceğini söyledi. NSA ise bu söylemleri yalanladı.

Son olarak, NSA'in henüz Ghidra'nın kaynak kodlarını yayınlamadığını ayrıca bu aracı kullanmak istiyorsanız buradan indirebileceğinizi söyleyelim.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.