Ali
Cu, 18/01/2019 - 23:27

SHA1 Nedir?

SHA1 (Secure Hashing Algorithm), şifreleme algoritmaları arasında en çok kullanılan, NSA (National Security Agency) tarafından geliştirilen bir şifreleme algoritmasıdır.

SHA1'in Özellikleri Nelerdir?

  • SHA1, bir diğer şifreleme algoritması olan MD5'te de olan tek yönlü şifreleme özelliğine sahiptir. Şifreleme yapılır ancak çözümleme yapılamaz.
  • SHA1 ile şifrelenen veriler 160 bit'ten oluşur.
  • SHA1, güvenliği arttırmak isteyen kurumlar ve kuruluşlar tarafından MD5 algoritması ile birlikte kullanılır.
  • SHA1 algoritmasının kullanım alanı oldukça fazladır; bilgisayar ağları, veri tabanları, e-posta şifreleme uygulamaları gibi birçok alanda kullanılabilir.

SHA1 Şifrelemeyi Nasıl Yapabiliriz?

Herkes Google'a girip “sha1 oluşturucu” yazarak karşısına çıkan herhangi bir oluşturucuyu kullanarak istediği veriyi SHA1 ile şifreleyebilir.

NSA Hakkında

SHA1'den bahsetmişken, SHA1'in mucidinden bahsetmemek olmazdı. NSA yani National Security Agency (Ulusal Güvenlik Dairesi), ABD'nin kriptoloji üzerine uzman olan ve en çok istihbarat toplayan teşkilatı olduğu tahmin edilen bir sinyal istihbarat teşkilatıdır. Kuruluşu 4.11.1952'dir ve amacı hiçbir ülkenin bilimde ABD'den daha ileride olmamasını sağlamaktır. Sanırım şimdilik NSA'dan kısaca bahsetmek daha doğru olacaktır. Başka bir yazımda ana konuyu NSA yaparak, daha detaylı bir şekilde NSA'dan bahsedebiliriz.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.