Ali
Cu, 11/01/2019 - 18:34

MD5 Nedir?

MD5, MIT'de görev yapan Profesör Ron Rivest tarafından 1991 yılında geliştirilen bir şifreleme algoritmasıdır. MD5 sayesinde düz metinler veya şifreler tek yönlü olarak şifrelenir, bu sayede şifre çözümlenemez ve güvenlik arttırılmış olur.

MD5’in Özellikleri Nelerdir?

  • MD5, istenilen dosyanın veya düz metinin (şifre vb.) bir parmak izini oluşturur.
  • Yukarıda da bahsettiğim gibi MD5, tek yönlü çalışır yani çözümlenemez.
  • Bir düz metin veya dosya MD5 ile şifrelendiğinde ortaya çıkan şifre 128 bit ve 32 karakterden oluşmaktadır.
  • MD5 bir algoritma olduğu için şifrelediği herhangi bir dosyada değişiklik oluğu zaman o değişikliğe uygun olarak yeni bir parmak izi oluşturur yani yeni bir şifre oluşturur.

Peki MD5 Çözülebilir Mi?

Bu soruya net bir şekilde evet veya hayır demek pek mümkün değildir. Evet dersek, MD5'e haksızlık etmiş oluruz zira MD5 ile şifrelenmiş bir veriyi çözümlemek neredeyse imkansızdır. Yalnız Brute Force saldırısı kullanılarak çözümlenme ihtimali vardır ama Brute Force saldırıları deneme yanılma yolunu kullandığı için şifreyi çözmesi çok uzun sürecektir. Ayrıca firmalar, veri tabanlarındaki MD5 şifreleri üst üste şifreledikleri için Brute Force saldırıları iyice imkansızlaşmaktadır. Hayır dersek, 2004 yılında gerçekleştirilmiş MD5CRK Projesi'ni es geçmiş oluruz. Bu projede, 17 Ağustos 2004'te bir IBM p690 bilgisayar ile MD5'e düzenlenen saldırının sadece 1 saatlik bir zaman diliminde başarıya ulaştığı duyurulmuştu. Kısacası MD5 çözülebilir mi? Sorusuna tam olarak hayır diyemesek de %90 hayır diyebiliriz çünkü MD5'i çözmek neredeyse imkansızdır.

Herkes MD5 Şifreleme Yapabilir Mi?

Evet, herkes Google’da "MD5 oluşturucu" şeklinde bir arama yaparak ve herhangi bir oluşturma aracına girerek istediği MD5 şifreyi oluşturabilir.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.