Toll, İkinci Kez Fidye Yazılımı Saldırısına Uğradı

Lojistik şirketi Toll, şubat ayında fidye yazılımına maruz kaldıktan sonra yine fidye yazılımı saldırısına maruz kaldı.

Ali
Çar, 06/05/2020 - 19:40
Saldırılar
Toll, İkinci Kez Fidye Yazılımı Saldırısına Uğradı

Avustralya merkezli lojistik şirketi Toll, şubat ayının başında fidye yazılımı saldırısına maruz kaldıktan sonra şimdi yeniden fidye yazılımı saldırısına maruz kaldı.

Toll veya resmi adıyla Toll Group, 1888 yılında Avustralya'da kurulmuş olan ve 2018 verilerine göre 44 bin çalışanı bulunan bir lojistik şirketidir.

3 Şubat 2020'de Toll, bir fidye yazılımı saldırısına maruz kaldıklarını ve sorunu çözmek için IT sistemlerini devre dışı bıraktıklarını söylemişti.

3 Şubat günü yapılan açıklamadan sonra şirketin sistemlerine bulaşan fidye yazılımının MailTo adı verilen bir fidye yazılımı olduğu ortaya çıkmıştı.

Şirket, saldırının ardından tüm operasyonlarını normale döndürmüşken şimdi tekrardan fidye yazılımı saldırısına uğradı. Bu sefer şirketin sunucularına bulaşan fidye yazılımının Nefilim adı verilen fidye yazılımı olduğu tespit edildi.

Toll, dün internet sitesinden yaptığı duyuruda, "Toll'un herhangi bir fidye talebine cevap vermeye niyeti yoktur ve bu aşamada ağımızdan herhangi bir verinin ele geçirildiğini gösteren hiçbir kanıt yoktur. Avustralya Siber Güvenlik Merkezi (ACSC) ile düzenli temas halindeyiz" dedi.

Ayrıca Toll, dün Twitter hesabı üzerinden, "Fidye yazılımı sorununa bakarken MyToll'u devre dışı bıraktık. Hafta boyunca işlerin devam etmesini sağlamak için adımlar attık. Kesinti için özür diler, sabrınız için teşekkür ederiz" açıklamasını yaptı.

Bugün şirketin internet sitesinden yapılan açıklamada ise "Çeşitli IT sistemlerini devre dışı bırakmamıza neden olan fidye yazılımı saldırısının ayrıntılarını araştırmaya devam ettikçe, Toll'un çevrimiçi işlemlerinin çoğunu destekleyen çekirdek sistemleri yeniden oluşturma konusunda iyi ilerleme kaydediyoruz. Bu, etkilenen sunucuları ve sistemleri temizlemeyi ve dosyaları yedeklerden geri yüklemeyi içerir" dedi.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.