Knoxville Fidye Yazılımı Saldırısı Yaşadı

Tennessee eyaletinin şehirlerinden Knoxville, fidye yazılımı saldırısı yaşadı ve bu yüzden bazı çevrimiçi hizmetler kullanılamıyor.

Ali
Ct, 13/06/2020 - 01:36
Saldırılar
Knoxville Fidye Yazılımı Saldırısı Yaşadı

ABD'nin Tennessee eyaletinin Knoxville şehri, fidye yazılımı saldırısı yaşadı ve şehrin bazı çevrimiçi hizmetleri kullanılamaz hale geldi.

Şehirdeki yerel medya kaynaklarına göre şehrin IT sistemlerine 10 Haziran ile 11 Haziran tarihleri arasında fidye yazılımı saldırısı gerçekleşti.

İlgili personel saldırıyı fark ettikten sonra fidye yazılımından etkilenen sunucuları kapattı ve bu, şehrin web sitesi gibi bazı hizmetlerin kullanılamamasına neden oldu. Ayrıca, belediye çalışanları 11 Haziran sabahı ofislerine geldiklerinde bilgisayarlarını kullanmamaları konusunda bir uyarı aldılar.

Belediyenin polis ve itfaiyeye ait acil durum hatları saldırıdan etkilenen sistemlerden ayrı olarak çalıştığından dolayı söz konusu acil servisler çalışmaya devam ediyor. Ancak halen şehrin web sitesine erişim sağlanamıyor.

Knoxville şehrine düzenlenen bu siber saldırı ABD şehirlerinin siber saldırıya maruz kaldığı ilk saldırı değil. Daha önceden Baltimore ve New Orleans gibi şehirler de siber saldırıya maruz kalmıştı.

Saldırıyla ilgili soruşturma devam ettiğinden dolayı şimdilik saldırıdan kaç cihazın etkilendiği, saldırıda hangi fidye yazılımının kullanıldığı gibi bilgiler bilinmiyor.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.