Hackerlar, Sextortion E-postaları Gönderiyor

Bir siber güvenlik araştırmasına göre yıllardır aktif olan bir botnet, milyonlarca insana sextortion e-postaları göndermeye başladı.

Ali
Per, 17/10/2019 - 00:07
Saldırılar
Hackerlar, Sextortion E-postaları Gönderiyor

The Hacker News'e özel olarak, yaptıkları yeni bir araştırmayı anlatan CheckPoint araştırmacıları, yıllardır aktif olan bir botnetin yeni bir siber saldırıya başladığını söyledi.

"Phorpiex" olarak bilinen botnet, 10 yıldır aktif olarak siber alemde bulunuyor ve 450.000'den fazla bilgisayarı kontrol ediyor. CheckPoint, bu botnetin eskiden yaptığı saldırılara göre farklı bir tarzda saldırı yapmaya başladığını ve kurbanlara sextortion e-postaları gönderdiğini söyledi.

Sextortion saldırıları, kurbanların mahrem görüntülerinin veya diğer mahrem verilerinin ele geçirilerek onlara farklı yollarla şantaj yapılmasıdır. Söz konusu saldırıda kurbanlara gönderilen e-postalarda şantaj içeriği bulunuyor. Ancak bu içerikler gerçeği yansıtmıyor yani aslında kurban hackerlar tarafından korkutuluyor.

Kurbanlara gönderilen e-postalarda hackerlar, kurbanların şifrelerini bildiklerini, bu şifrelerle onların mahrem bilgilerine erişebileceklerini ve eğer istedikleri parayı ödemezseler (Ücret Bitcoin olarak isteniyor) bu bilgileri internet ortamında çeşitli platformlarda yayınlayacaklarını söylüyorlar. E-postadaki şifre ise daha önceden farklı yerlerden elde edilmiş veritabanlarından rastgele olarak belirleniyor.

Araştırmacılar, botnetin saatte 30.000 kişiye e-posta gönderebildiğini, saldırı kampanyasının arkasındaki hackerların beş aydan fazla bir sürede yaklaşık 88.000 dolar değerinde Bitcoin elde ettiğini belirtti.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.