Hackerlar, Emekli Diplomatları Hedefliyor

Kuzey Kore tarafından desteklenen hackerlar, Güney Koreli emekli diplomatları ve askeri yetkilileri hedefleyen saldırılar düzenliyor.

Ali
Çar, 28/08/2019 - 23:45
Saldırılar
Hackerlar, Emekli Diplomatları Hedefliyor

Kuzey Kore ile Güney Kore arasındaki siyasi gerilim siber dünyaya da yansıyor. Kuzey Kore uzun bir süredir desteklediği hack gruplarıyla çeşitli ülkelere saldırıyor.

Bu saldırılar genellikle Güney Kore ve ABD'ye yönelik oluyor ve saldırılar, genellikle devlet kurumları, finans sektörü, askeri sistemler veya kurumlar ve enerji sektörü gibi kritik öneme sahip yerleri hedef alıyor.

Şimdi, Kuzey Kore tarafından gerçekleştirilen bu saldırılara bir yenisi daha eklendi. Yeni saldırılar bu sefer Güney Koreli emekli diplomatları ve askeri yetkilileri hedef alıyor.

Güney Koreli siber güvenlik araştırmacılarına göre Temmuz ayının ortasından Ağustos ayının ortasına kadar olan dönemde gerçekleştirilen saldırılar, emekli diplomatların ve askeri yetkililerin e-posta hesaplarını hedefliyor.

Araştırmacıların tespitlerine göre Kimsuky (Bilinen diğer adları: Kimsuki, Velvet Chollima) adı verilen hacker grubu söz konusu saldırıların sorumlusu konumunda.

Güney Koreli siber güvenlik uzmanlarına göre emekli yetkilileri hedef almak oldukça mantıklı. Çünkü emekliler çalıştıkları dönemdeki kadar güvenlik önlemleri almıyor ve bu onları hâli hazırda çalışmakta olan kişilere göre daha savunmasız kılıyor.

2013 yılında Kaspersky'ın raporunda hakkında detaylı bilgiye ulaşılan Kimsuky grubu, faaliyetlerini 2011 yılından beri sürdürüyor ve hedeflerinin Güney Kore'ye bağlı kurumlar, nükleer santraller ve askeri sistemler olduğu söyleniyor.

Son iki yılda ise grup, akademik kurumlar, dışişleri bakanlıkları ve ABD düşünce dernekleri gibi hedeflere saldırılar düzenleyerek faaliyetlerini arttırdı.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.