Zaha Hadid Architects'e Fidye Yazılımı Saldırısı

Ünlü mimarlık şirketi Zaha Hadid Architects, yeni bir hacker grubu tarafından fidye yazılımı saldırısına maruz kaldı.

Ali
Çar, 29/04/2020 - 18:16
Saldırılar
Zaha Hadid Architects'e Fidye Yazılımı Saldırısı

İngiltere merkezli mimarlık şirketi Zaha Hadid Architects, yeni ortaya çıktığı düşünülen bir hacker grubu tarafından fidye yazılımı saldırısına maruz kaldı.

Zaha Hadid Architects, dünyaca ünlü mimar Zaha Hadid tarafından kurulan ve dünya üzerindeki birçok simgesel yapıda imzası bulunan İngiltere merkezli bir mimarlık şirketidir.

Geçtiğimiz haftalarda Zaha Hadid Architects (ZHA), faaliyetlerine yeni başladığı düşünülen bir hacker grubu tarafından fidye yazılımı saldırısına maruz kaldı.

Hackerlar, şirketin sunucularına sızarak çeşitli dosyaları ele geçirdi ve sunucudaki dosyaları fidye yazılımı kullanarak şifreledi. Bunları yaptıktan sonra ise tipik bir fidye yazılımı saldırısında olduğu gibi hackerlar, şirkete kendilerine fidye ödemeleri gerektiğini eğer ödemezseler ellerindeki tüm verileri internette yayınlayacaklarını söyledi.

Hackerlar, ZDNet ile iletişime geçerek ellerindeki belgeleri paylaştı ve ZDNet, bu belgelerin Zaha Hadid Architects'e ait olduğunu doğruladıklarını söyledi.

Bu belgeler arasında, bordrolar, banka belgeleri, çalışanlara ait bazı ayrıntıları barındıran dosyalar, hayat sigortası bilgileri, çalışan sözleşmeleri, e-posta gelen kutusu dökümleri gibi veriler bulunuyordu.

Kendilerine "Light" adını veren hackerlar ZDNet'e, eğer şirket istedikleri fidye miktarını ödemezse, verileri yayınlayacaklarını söyledi. Ayrıca hackerlar, şirketin kendileriyle iletişim kurmadığını ve onlara gönderdikleri e-postalara cevap vermediğini söyledi.

Architects' Journal'daki habere göre şirket sunucularındaki fidye yazılımını fark ettikten sonra 21 Nisan'da kolluk kuvvetlerini durumdan haberdar etti.

Zaha Hadid Architects sözcüsü ise, bir siber güvenlik şirketiyle birlikte çalışarak olayı araştırmaya devam ettiklerini söyledi.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.