Uzmanlardan Fidye Yazılımı Uyarısı

Siber güvenlik uzmanları, bilgisayarlarına fidye yazılımı bulaşmış kullanıcıları uyardı: "Bilgisayarınızı yeniden başlatmayın"

Ali
Sa, 05/11/2019 - 23:49
Güvenlik
Uzmanlardan Fidye Yazılımı Uyarısı

Siber güvenlik uzmanları, bilgisayarlarına fidye yazılımı bulaşmış kişilerin virüslü bilgisayarlarını yeniden başlatmamaları gerektiğini söyledi.

Uzmanlar, fidye yazılımı bulaşmış bir bilgisayarın yeniden başlatılmasının, virüsün cihazdaki bulaşma işlemi yarım kaldıysa bunun tekrardan devam etmesine sebep olabileceğini söyledi. Yani virüs, bulaştığı bilgisayarda şifrelemek istediği her dosyayı çeşitli nedenlerden dolayı şifreleyemeyebilir ve bilgisayarı yeniden başlatmak fidye yazılımının şifreleyemediği dosyaları yeniden şifrelemesine olanak tanıyabilir.

Uzmanlara göre bilgisayarı yeniden başlatmak yerine kullanıcıların, bilgisayarın ağ ile olan bağlantısını kesmesi, cihazı kapatması veya uyku moduna alması ardından profesyonel bir siber güvenlik şirketine danışarak sorunu çözmesi gerekiyor.

ABD'de yapılan bir ankete göre kullanıcıların, uzmanların "yeniden başlatmayın" tavsiyesine pek uymadığı gözüküyor çünkü ankete katılan insanların %30'u bilgisayarlarına fidye yazılımı bulaştıktan sonra ondan kurtulmak için cihazlarını yeniden başlatmayı deniyor.

Kaynak: ZDNet

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.