Rus Sürücülerin Verileri Satılıyor

Rus medyasına göre 129 milyon Rus sürücüsünün kişisel bilgilerinin dark webte satıldığı tespit edildi.

Ali
Ct, 16/05/2020 - 18:49
Sızıntılar
Rus Sürücülerin Verileri Satılıyor

Rus medyasına göre hackerlar, 129 milyon Rus sürücüsünün kişisel bilgileri ve otomobilleri hakkında bilgileri dark webte satışa çıkardı.

Rus medyasında yer alan haberlere göre trafik polisi kayıtlarından sızdırılmış olabileceği düşünülen veriler, otomobilin kayıt tarihi, marka ve model bilgisi gibi verilerden oluşuyor.

Ayrıca dark webteki ilana göre hackerlar, ekstra bir ücret (1.5 BTC) karşılığında bu verilerin yanı sıra otomobil sahiplerinin adını, soyadını, adresini, pasaport numarasını, doğum tarihini ve iletişim bilgilerini de satışa sundu.

Siber güvenlik şirketi DeviceLock'un kurucusu Ashot Hovhannisyan, söz konusu verilerin arasında 1990'lara ait kayıtların olduğunu söyledi. Ayrıca 0.3 BTC'ye satılan veriler, kayıtlarda bulunan bir araç kiralama hizmeti çalışanına ulaşarak doğrulandı.

Bu verileri satın alan bir kişi, elinde kurbanların adı-soyadı, doğum tarihi ve aracın bilgileri olduğu için rahatlıkla phishing kampanyaları düzenleyebilir. Ayrıca bu veriler, sahte belgeler oluşturmak için dolandırıcılar tarafından da kullanılabilir.

Son olarak, bahsi geçen veriler hakkında şimdilik hiçbir yetkilinin açıklama yapmadığını, verilerin sızdırıldığı kaynağın Rusya trafik polisi teşkilatı olma ihtimalinin söylendiğini ancak kesin bir bilginin henüz ortaya çıkmadığını belirtelim.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.