İngiltere, Huawei'yi Uyardı

İngiltere, hazırladığı bir raporda Huawei'inin telekomünikasyon ürünlerinin İngiltere'deki operatörleri tehdit eden hatalar içerdiğini söyledi.

Ali
Per, 28/03/2019 - 23:22
Güvenlik
İngiltere, Huawei'yi Uyardı

Başı ABD ile dertte olan Huawei, Avrupa'dan da çeşitli uyarılar ve karşı hamleler almaya başlamış ve İngiltere, 5G teknolojileri için Huawei'nin ürünlerini kullanmakta tereddüt etmiş, çeşitli araştırmalar yapmıştı.

Bu araştırmalardan biri ise Huawei Siber Güvenlik Değerlendirme Merkezi (HCSEC) tarafından yayınlanan bir rapor. Yayınlanan raporda, Huawei'nin telekomünikasyon ürünlerinin, İngiltere'deki operatörleri tehdit eden hatalar içerdiği söylendi.

Raporda, 2018 yılında tespit edilen ve Huawei'ye bildirilen hataların giderilmesi için somut bir adım atılmadığı da söylendi.

Yayınlanan raporda, bulunan bu sorunların Huawei'nin İngiltere'deki 5G çalışmalarına engel olmayacağı ancak bu güvenlik sorunlarının ve diğer yazılımsal hataların giderilmesinin kısa sürede olmasının mümkün olmadığı söylendi. Huawei cephesi ise söz konusu raporda belirtilen sorunları ciddiye aldıklarını belirtti.

Huawei son zamanlarda başta ABD olmak üzere bazı Avrupa ülkeleri tarafından titizlikle incelenmeye başlanmıştı. Bunun nedeni ise ilk olarak ABD tarafından ortaya atılan "siber casusluk" suçlamasıydı. Bu suçlamanın ardından ise bazı Avrupa ülkeleri de Huawei ürünlerini incelemeye başlamıştı.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.