Microsoft'un Başı Dolandırıcılarla Dertte

Microsoft, Windows kullanıcılarını hedef alan sahte teknik destek merkezleriyle mücadele ediyor.

Ali
Ct, 01/12/2018 - 18:00
Güvenlik
Microsoft'un Başı Dolandırıcılarla Dertte

Microsoft, Windows kullanıcılarını hedef alan sahte teknik destek merkezleriyle mücadele ediyor.

New York Times'ın haberine göre Microsoft, Windows kullanıcılarını hedef alan sahte teknik destek merkezleriyle mücadele ediyor.

Sahte teknik destek merkezleri, öncelikle kurbanların bilgisayarlarına bir pop-up pencere açılmasını sağlıyor ve açılan pencerede, bilgisayarınıza virüs bulaştığını ve bunu çözmek için teknik destek çağrı merkezini aramanız gerektiğini söylüyorlardı. Daha sonra ise sahte çağrı merkezini arayan kullanıcılardan 99 dolar ile 1.000 dolar arasında bir ücret isteyerek söz konusu sorunu çözeceklerini söylüyorlardı.

Microsoft ise bu sahte teknik destek merkezlerini kapatmak ve kullanıcılarını korumak için kolluk kuvvetleriyle irtibata geçti ve söz konusu sahte çağrı merkezlerinin Hindistan'da olduğu, bu çağrı merkezlerinden Avustralya, Kanada ve ABD'deki Windows kullanıcılarının dolandırıldığı tespit edildi.

Tüm bunların ardından Hindistan polisi, salı ve çarşamba günü Yeni Delhi'deki 16 sahte teknik destek merkezine baskın düzenledi ve 36 kişiyi tutukladı. Ekim ayında ise Yeni Delhi makamları, 10 çağrı merkezine baskın düzenlemiş ve 24 kişiyi tutuklamıştı.

Kullanıcıların bu tür dolandırıcılıklardan korunmaları için ise asla kendilerini arayıp, teknik destek merkezinden aradıklarını söyleyen veya bilgisayarlarında karşılarına çıkan pop-up'larda sorunu çözmek için kendilerini aramaları gerektiğini söyleyen uyarılara asla itibar etmemeleri gerekiyor.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.