Utah Üniversitesi, Hackerların İstediği Fidyeyi Ödedi

Utah Üniversitesi yetkilileri, üniversitenin yaşadığı fidye yazılımı saldırısı sonucunda, hackerlar tarafından istenilen 457 bin dolarlık fidyenin ödendiğini söyledi.

Ali
Pt, 24/08/2020 - 02:30
Güvenlik
Utah Üniversitesi, Hackerların İstediği Fidyeyi Ödedi

Utah Üniversitesi yetkilileri, üniversitenin yaşadığı fidye yazılımı saldırısı sonucunda, hackerlar tarafından istenilen 457 bin dolarlık fidyeyi ödediklerini söyledi.

Utah Üniversitesi'nin web sitesinden yapılan duyuruda, 19 Temmuz'da Utah Üniversitesi Sosyal ve Davranış Bilimleri Fakültesi'nin sunucularına fidye yazılımı saldırısı gerçekleştirildiği söylendi.

Yetkililer, saldırının ardından üniversitenin siber güvenlik biriminin, kolluk kuvvetleri ve bir siber güvenlik şirketi ile temas kurarak olayı araştırdığını ve çözdüğünü söyledi.

Duyuruda, "Saldırıdan, sunuculardaki verilerin yaklaşık %0,02'sinin etkilendiği belirlendi. Bu veriler, çalışan ve öğrenci bilgilerini içeriyordu" denildi.

Saldırının, üniversitenin merkezi sistemini etkilemediğini söyleyen yetkililer, şifrelenen verilerin yedekler yardımıyla geri yüklendiğini, ayrıca tedbir amaçlı olarak 29 Temmuz'da, öğrenciler, personeller ve öğretim üyelerine üniversite şifrelerini değiştirmeleri gerektiğinin söylendiğini belirtti.

Üniversite yetkilileri, "Dikkatli bir incelemenin ardından üniversite, fidye yazılımı saldırganına bir ücret ödemek için siber sigorta sağlayıcısıyla birlikte çalışmaya karar verdi. Bu, bilgilerin internette yayınlanmamasını sağlamak için proaktif ve önleyici bir adım olarak yapıldı" dedi ve hackerlara 457 bin dolar ödendiğini söyledi.

Bu fidyenin bir kısmının sigorta tarafından karşılandığını söyleyen yetkililer, geri kalan miktarın ise üniversite tarafından ödendiğini söyledi ve ekledi: "Fidyeyi ödemek için hiçbir harç, hibe, bağış, eyalet veya vergi mükellefi fonu kullanılmadı."

Son olarak saldırıya uğrayan sunucuların şu an çevrimiçi olduğunu, hackerlar tarafından sızdırılan öğrenci ve personellere ait olan verilerin, ne tür bilgiler içerdiğinin araştırılmaya devam edildiğini belirtelim.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.