Sextortion E-postalarına Dikkat Edin

Naked Security, kullanıcılara sextortion e-postaları atarak, bitcoin gibi kripto para birimleri üzerinden fidye isteyen saldırganlara karşı uyardı.

Ali
Ct, 11/04/2020 - 23:51
Güvenlik
Sextortion E-postalarına Dikkat Edin

Sophos'un siber güvenlik gelişmelerini kullanıcılarla buluşturduğu Naked Security, kullanıcılara sextortion e-postaları atarak, onlardan fidye isteyen saldırganlara karşı uyarılarda bulundu.

Sextortion e-postaları, saldırganların sosyal mühendislik yöntemlerini kullandığı bir dolandırıcılık tekniğidir. Bu e-postalarda saldırganlar, kurbana, bilgisayarına zararlı yazılım bulaştırdığını ve yetişkin içerikli internet sitelerine girdiğine dair ekran görüntülerinin veya kamera görüntülerinin elinde olduğu gibi kişinin korkuya kapılmasını sağlayacak ifadeler kullanıyor ve kurbandan belirli bir miktar para istiyor.

Naked Security'nin paylaşımına göre son zamanlarda kişilere gönderilen bu e-postalarda saldırganlar, kurbanlara "senin parolanı biliyorum" şeklinde başlayan ve devamında kişinin ziyaret ettiği yetişkin içerikli bir siteye zararlı yazılım bulaştırarak kişinin tarayıcısını ele geçirdiğini ve kurbanın bilgisayarındaki kameraya erişerek özel görüntülerini ele geçirdiğini ve bunlardan bir video oluşturduğunu söylüyor.

Ve en sonunda kurbandan, bu videonun internette yayınlanmasını istemiyorsa belirli bir miktar fidye (Bitcoin gibi kripto para birimleri üzerinden) ödemesini istiyor. Ancak saldırganların bu söylediğine rağmen gerçekte böyle bir video yok çünkü bu sadece bir sosyal mühendislik numarası. İşte bu yüzden Naked Security'nin kullanıcılara tavsiyesi; bu tarz e-postalara itibar etmemek ve onları silmek.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.