NCSC, Hollandalı Şirketleri Uyardı

Hollanda Ulusal Siber Güvenlik Merkezi, Hollandalı şirketleri fidye yazılımı saldırılarına karşı uyardı.

Ali
Pt, 02/12/2019 - 23:49
Güvenlik
NCSC, Hollandalı Şirketleri Uyardı

Hollanda Ulusal Siber Güvenlik Merkezi (NCSC), dünya çapında birçok şirketi etkileyen fidye yazılımı saldırılarına karşı Hollandalı şirketleri uyardı.

NCSC, son zamanlarda dünya çapında şirketleri hedef alan fidye yazılımı saldırılarından en az 1.800 şirketin etkilendiğini ve bunların arasında Hollandalı şirketlerin de olduğunu söyledi ancak hangi şirketlerin saldırıların kurbanı olduğunu söylemedi.

Geçen yılın Temmuz ayında başladığı tahmin edilen fidye yazılımı kampanyası, yetkililerin bir soruşturma başlatmasına neden oldu ve yetkililer bu saldırı kampanyası hakkında bazı bulgular keşfetti.

Yetkililere göre hackerlar genellikle enerji, telekomünikasyon, otomotiv, inşaat, kimya gibi büyük sektörleri hedef alırken hastane ve perakende sektörünü de hedef alıyor.

Hackerların "zero day" zafiyetlerinden yararlandığından şüphelendiklerini söyleyen NCSC, hükümetin ve kritik altyapıların fidye yazılımı saldırısından etkilenme ihtimalinin düşük olduğunu söyledi.

Yapılan soruşturma kapsamında, hackerların son derece profesyonelce çalıştığı, bazen fark edilinceye kadar aylarca şirketlerin ağlarında gizlendikleri tespit edildi.

NCSC, kimi zaman hedeflenen şirketleri zamanında uyararak fidye yazılımı saldırısının önüne geçmeyi başardı ancak kimi zaman ise şirketler fidye yazılımına maruz kaldı ve hackerların istediği fidye miktarını ödemek zorunda kaldı.

Saldırılarda kullanılan fidye yazılımlarının Lockergoga, Ryuk ve MegaCortex adı verilen yazılımlardan oluştuğu söylendi. Söz konusu fidye yazılımı saldırılarının arkasında kimin olduğu bilinmiyor ancak hackerların Rusya kaynaklı olduğu veya saldırıların birkaç hack grubunun işi olduğundan şüpheleniliyor.

Kaynak: NOS

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.