Milyon Dolarlık Çete Çökertildi

Europol ve ABD'nin ortak operasyonunda 100 milyon dolarlık siber saldırının arkasındaki "siber suç grubu" çökertildi.

Ali
Pt, 20/05/2019 - 13:46
Güvenlik
Milyon Dolarlık Çete Çökertildi

Europol ve ABD'nin ortak operasyonunda 100 milyon dolarlık siber saldırının arkasındaki "siber suç grubu" çökertildi.

GozNym adlı zararlı yazılımı kullanan siber suç grubu, Europol, Bulgaristan, Gürcistan, Moldova, Ukrayna ve ABD'nin ortak operasyonuyla çökertildi.

Europol'ün internet sitesinden yapılan duyuruda, karmaşık ve organize bir siber suç grubunun çökertildiği söylendi. Grubun, başta işletmeler olmak üzere finansal kuruluşları hedef alarak 41.000'den fazla mağdurdan yaklaşık 100 milyon dolar çaldığı söylendi.

Grup, saldırılarında GozNym adı verilen bir zararlı yazılım kullanıyordu. Bu zararlı yazılım, Nymaim ve Gozi adlı zararlı yazılımların birleşiminden oluşuyor.

Gozi, 2007 yılından itibaren bankalara saldırmak için kullanılan truva atıdır. Nymaim ise 2015 yılından itibaren fidye yazılımlarını bilgisayarlara bulaştırmak için kullanılan bir truva atıdır. Uzmanlar, bu iki truva atının birleşimi olan GozNym'i, çok başarılı ve tehlikeli bir zararlı yazılım olarak tanımlıyor.

ABD tarafından söz konusu gruba mensup 10 kişiye, kurbanların bilgisayarlarına, kurbanların çevrimiçi bankacılık giriş bilgilerini yakalamak üzere tasarlanmış GozNym kötü amaçlı yazılımını bulaştırmak, ele geçirilen giriş bilgilerini kullanarak banka hesaplarına yetkisiz giriş yapmak ve bu hesaplardan para çalmak şuçlamaları yöneltildi.

Europol'ün yaptığı duyuruda, grup üyelerinden Rus olduğu tespit edilen 5 kişinin halen firari olduğu, diğer üyelerin ise düzenlenen ortak operasyonlarla yakalandığı söylendi.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.