Fidye Yazılımları K-12 Okullarını Hedefliyor

Federal Soruşturma Bürosu (FBI), COVID-19 salgını sırasında K-12 okullarını hedef alan fidye yazılımı saldırılarına karşı uyardı.

Ali
Cu, 26/06/2020 - 01:16
Güvenlik
Fidye Yazılımları K-12 Okullarını Hedefliyor

Federal Soruşturma Bürosu (FBI), geçtiğimiz salı günü K-12 okullarına gönderdiği güvenlik uyarısında, COVID-19 salgını sırasında artan fidye yazılımı saldırılarına karşı uyardı.

COVID-19 salgını sırasında birçok fidye yazılımı grubu, çeşitli sektörlerdeki şirketlere, sağlık kuruluşlarına ve eğitim kurumlarına siber saldırılar düzenliyor ve FBI gibi devlet kurumları da bu durumlar hakkında bazı uyarılarda bulunuyor.

FBI'ın son yaptığı uyarıda ise hackerların, COVID-19 salgını sırasında büyük ölçüde uzaktan eğitime geçmiş K-12 okullarını hedef alma olasılığının arttığı söylendi.

FBI, K-12 okullarının siber güvenliğe ayırmak için sınırlı kaynağı olduğunu ve bunun söz konusu kurumları savunmasız bıraktığını söylerken, ayrıca okullara fidye yazılımı saldırısı düzenleyip, daha sonra istenilen fidye ödenmediği takdirde ellerindeki verileri yayınlayacaklarını söyleyen fidye yazılımı gruplarının sayısının arttığını da söyledi.

Eylül 2019'dan bu yana hackerların RDP'yi sistemlere giriş noktası olarak kullandığı saldırılarda artış olduğunu söyleyen FBI, bu saldırılarda genellikle, 2018 yılından beri faaliyetlerini sürdüren ve hâlâ popülerliğini koruyan bir fidye yazılımı olan Ryuk fidye yazılımının kullanıldığını söyledi.

Ayrıca bu uyarının, FBI tarafından bu yıl yayınlanan üçüncü fidye yazılımı uyarısı olarak karşımıza çıktığını belirtelim.

Kaynak: ZDNet

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.