FBI, Şirketleri Kwampirs'a Karşı Uyardı

FBI tarafından ABD'deki şirketlere gönderilen bir güvenlik uyarısında, şirketler Kwampirs'a karşı dikkatli olmaları konusunda uyarıldı.

Ali
Sa, 11/02/2020 - 17:34
Güvenlik
FBI, Şirketleri Kwampirs'a Karşı Uyardı

FBI, geçen hafta ABD'deki özel şirketlere gönderdiği güvenlik uyarısında, şirketlerin Kwampirs'a karşı dikkatli olmalarını söyledi.

Symantec tarafından 2018 yılında keşfedilen kötü amaçlı yazılım Kwampirs'ın, ilk olarak sağlık sektörü için yazılım sağlayan şirketleri hedeflediği söylenmiş ve bu saldırı kampanyasını yürütenlerin Orangeworm adlı bir grup olduğu belirtilmişti.

FBI tarafından geçen hafta şirketlere gönderilen güvenlik uyarısında ise Kwampirs'ı kullanan hackerların, ICS (Industrial Control System-Endüstriyel Kontrol Sistemi) sektöründeki şirketleri ve özellikle enerji sektöründeki şirketleri hedef aldığı söylendi.

FBI, yapılan incelemeler sonucu Kwampirs'ın, İran destekli APT grubu olan APT33 tarafından oluşturulan Shamoon adlı kötü amaçlı yazılım ile birçok benzer noktasının olduğunu tespit ettiklerini söyledi.

Symantec ve Lab52 tarafından yapılan araştırmalarda ise kötü amaçlı yazılımın herhangi bir devlet destekli APT grubu tarafından kullanıldığı söylenmemişti.

FBI, şirketleri söz konusu zararlı yazılıma karşı ağlarını taramalarını ve bir saldırı durumunda bunun yetkililere bildirilmesi gerektiğini söyledi.

Kaynak: ZDNet

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.