FBI, Saldırı Hazırlığındaki Bir Hackerı Tutukladı

FBI, Nevada merkezli bir şirkete fidye yazılımı saldırısı planlayan ve saldırı için Rusya'dan ABD'ye giden bir hackerı tutukladı.

Ali
Per, 27/08/2020 - 01:57
Güvenlik
FBI, Saldırı Hazırlığındaki Bir Hackerı Tutukladı

Federal Soruşturma Bürosu (FBI), Nevada merkezli bir şirkete fidye yazılımı saldırısı planlayan ve saldırı için Rusya'dan ABD'ye giden bir hackerı tutukladı.

ABD Adalet Bakanlığı tarafından sağlanan mahkeme belgelerine göre 27 yaşındaki "Egor Igorevich Kriuchkov" adındaki bir Rusya vatandaşı, Nevada merkezli bir şirkete fidye yazılımı bulaştırmak ve ardından onlardan fidye talep etmek isteyen bir fidye yazılımı grubunun üyesiydi.

Mahkeme belgelerine göre Kriuchkov, 16 Temmuz 2020'de bahsi geçen Nevada merkezli bir şirkette çalışan ve belgelerde "CHS1" olarak adlandırılan bir şirket çalışanıyla WhatsApp üzerinden iletişime geçerek ABD'ye gelmek istediğini söyledi (Çalışan, Kriuchkov ile 2016 yılında tanıştığını belirtti).

28 Temmuz'da ABD'ye gelen Kriuchkov, 1 Ağustos'ta CHS1 ile telefon aracılığıyla iletişime geçti ve 2-3 Ağustos tarihlerinde CHS1 ve onun bazı arkadaşlarıyla bazı turistik yerlere ziyaretler gerçekleştirdi.

Kriuchkov 3 Ağustos gecesi CHS1'e, şirket çalışanlarıyla ortak çalışarak şirketlere fidye yazılımı bulaştırma amacını güttükleri bir proje yürüttüklerini söyledi ve eğer CHS1 bunu isterse, fidye yazılımını ona bir USB bellek yardımıyla veya e-posta yoluyla iletebileceğini söyledi. Ayrıca o gece Kriuchkov, CHS1'e, çalıştığı şirkete fidye yazılımı bulaştırmayı kabul ederse 500 bin dolar vereceklerini söyledi.

Bu konuşmanın ardından CHS1, durumu FBI'a bildirdi ve daha sonra FBI, daha fazla veri toplamak için Kriuchkov ile CHS1 arasındaki görüşmeleri takip etti.

7 Ağustos'ta Kriuchkov ile CHS1 arasında gerçekleşen başka bir görüşmede Kriuchkov, CHS1'e bu tür siber saldırıları yıllardır gerçekleştirdiklerini ve kendileriyle iş birliği yapan çalışanların hiçbirinin yakalanmadığını söyleyerek onu ikna etmeye çalıştı. Yine bu görüşme sırasında CHS1, 50 bin doları peşin olmak üzere 1 milyon dolar ücret talep etti.

Kriuchkov, CHS1 ile 17-18-19 Ağustos'ta çeşitli pazarlık görüşmelerini sürdürdü. Ancak Kriuchkov, 21 Ağustos'a gelindiğinde CHS1'e, söz konusu fidye yazılımı saldırısının, odaklanmaları gereken başka bir fidye yazılımı saldırısı olduğundan dolayı şimdilik ertelendiğini söyledi. Ayrıca hacker, CHS1'e ABD'den ayrıldığını ve ilerleyen zamanlarda fidye yazılımı grubuyla nasıl iletişime geçebileceğini anlattı.

Son olarak, ikili arasındaki bu görüşmenin yaşandığı günün hemen ertesi günü FBI, Egor Igorevich Kriuchkov'u Los Angeles'ta tutukladı ve Kriuchkov, suçlu bulunması halinde beş yıla kadar hapis cezasına çarptırılacak.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.