Facebook'a Yeni Dava

Facebook'a, kullanıcılarının gizliliğini koruyamadığı için Washington DC Başsavcısı Karl A. Racine tarafından dava açıldı.

Ali
Per, 20/12/2018 - 23:27
Güvenlik
Facebook'a Yeni Dava

Facebook, son yılların en büyük veri ihlali skandallarından birini bu yıl yaşamıştı. Yaşanan skandalda Facebook'un, 87 milyon kullanıcı verisini Cambridge Analytica adlı veri analiz firmasına sattığı ortaya çıkmış ve Mark Zuckerberg söz konusu skandalın yaşandığını kabul etmişti.

Yaşanan bu skandal, Facebook kullanıcılarını tedirgin etmişti ve çoğu kullanıcı, verilerinin hackerlar tarafından çalınmasından korkarken, verilerin bizzat Facebook tarafından çalınması ve üçüncü taraflara verilmesinden son derece rahatsız olmuştu. Kamuoyunun bu rahatsızlığı ise Facebook'a hem manevi hem de maddi olarak zarar vermişti.

Bugün, Washington DC Başsavcısı Karl A. Racine, yazılı bir açıklama yaparak Facebook'a dava açtığını duyurdu. Yapılan açıklamada, "Facebook, kullanıcılarının gizliliğini korumayı başaramadı ve kullanıcıları, verilerine kimin erişimi olduğu ve bu verilerin nasıl kullanıldığı konusunda kandırdı." ifadesine yer verildi.

Söz konusu dava için Facebook cephesi, "Yapılan şikayeti gözden geçiriyoruz, Washington DC ve diğer yerlerdeki savcılarla bu konuyu görüşmeye devam etmeyi umuyoruz." şeklinde bir açıklama yaptı.

Tüm bu gelişmelere baktığımız zaman, 2018 yılının Facebook için sancılı geçtiğini söylememiz son derece doğru olur zira Facebook geçtiğimiz aylarda bir veri ihlali yaşamış ve geçtiğimiz günlerde ise yine bir veri ihlali daha yaşamıştı.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.