Facebook'ta Veri Sızıntısı Olabilir

Facebook, son zamanlarda çeşitli veri sızıntısı haberleriyle gündeme geliyor. Facebook, son olarak yine yeni bir veri sızıntısıyla gündeme geldi.

Ali
Cu, 14/12/2018 - 22:38
Sızıntılar
Facebook'ta Veri Sızıntısı Olabilir

Facebook, bugün bir duyuru yayınladı ve API'lardan kaynaklanan bir hata nedeniyle 6.8 milyon kullanıcının fotoğraflarının sızdırılmış olabileceğini söyledi.

Söz konusu duyuruda, 13 Eylül'den 25 Eylül'e kadar arka plan kodlarında bulunan API yapılarından kaynaklanan bir hatanın, kullanıcı fotoğraflarını açığa çıkarttığı söylendi. Hata, üçüncü taraf uygulamalarının, kullanıcıların herkese açık fotoğraflarından daha fazlasına erişim sağlamasına sebep oldu.

Facebook geliştiricilerinden Tomer Bar, söz konusu hata hakkında, "biz herhangi bir üçüncü taraf uygulamasının kullanıcının ancak kendi zaman tünelinde paylaştığı fotoğraflara erişmesine izin veririz. Yalnız ortaya çıkan bu hata geliştiricilere, kullanıcının tüm fotoğraflarına erişim hakkı verdi. Yani örneğin bir kullanıcı fotoğrafı yüklediyse ama yayınlamadıysa söz konusu hata geliştiricilerin bu fotoğraflara da erişebilmesine izin veriyor." şeklinde bir açıklama yaptı.

Ayrıca Bar, 876 geliştirici tarafından geliştirilen 1500 uygulamanın, 6.8 milyon kullanıcıya ait ve kamuya açık olmayan fotoğraflara erişebileceğini söyledi. Hatadan faydalanarak bu uygulamaların, kullanıcıların özel fotoğraflarına erişip erişmeyeceği ise tamamıyla geliştiricilerin insafına kalmış bulunmakta.

Son olarak Facebook, söz konusu hatadan etkilenen yani fotoğraflara erişim izni olan uygulamalara izin veren kullanıcıları bilgilendirmeye başlayacağını söyledi. 

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.