Facebook Kullanıcı Verileri Satışa Çıkarıldı

81 bin Facebook kullanıcı verisi bir grup hacker tarafından ele geçirildi ve bu veriler internette satışa çıkarıldı.

Ali
Ct, 03/11/2018 - 12:27
Sızıntılar
Facebook Kullanıcı Verileri Satışa Çıkarıldı

BBC Rusya'nın yaptığı habere göre 81 bin Facebook kullanıcı verisi bir grup hacker tarafından ele geçirildi ve bu veriler internette satışa çıkarıldı.

Hackerların ellerinde 120 milyon Facebook hesabının verileri olduğu söylenirken, söz konusu hackerların bir internet sitesi aracılığıyla bu hesapların sadece 81 bininin mesajlaşmalarını yayımladığı ve aslında bunu bir pazarlama unsuru olarak kullandıkları iddia edildi zira bir internet kullanıcısı (söz konusu saldırıyı gerçekleştiren hackerlardan biri olduğu tahmin ediliyor), Eylül ayında bir forumda "Facebook kullanıcılarının kişisel bilgilerini satıyoruz. Veri tabanımızda 120 milyon hesap var" şeklinde bir açıklama yapmıştı.

Bir siber güvenlik şirketi olan Digital Shadows tarafından da bu konu incelenmiş ve hackerların ellerinde 81 binden daha fazla Facebook kullanıcı mesajlaşmalarının olduğu teyit edilmişti.

Facebook Ne Dedi?

Tüm bu yaşananların ardından ise Facebook tarafından, siteye herhangi bir sızma saldırısının gerçekleşmediği ancak yinede daha fazla kullanıcının etkilenmemesi için ek önlemlerin alındığı kamuoyuna bildirildi. Ayrıca Facebook, bu saldırıya neden olan unsurların web tarayıcılarındaki bazı eklentilerin neden olduğunu belirtti ve bu zararlı eklentilerin kaldırılmasıyla ilgili tarayıcı şirketleriyle iletişime geçerek, bu zararlı eklentilerin kaldırılması için çalışma başlattıklarını söyledi.

Polis Birimleriyle İletişime Geçildi

Facebook yetkilileri, kullanıcı verilerini yayımlayan internet sitesinin kapatılması için yerel polis birimleriyle irtibata geçti ve söz konusu yayımlamaları yapan sitelerden birinin Saint Petersburg merkezli olduğu tespit edildi ve polis birimleri bu sitenin kapatılması için çalışma başlattı.

Türkiye Etkilendi Mi?

BBC'ye göre saldırıdan etkilenen hesapların büyük çoğunluğu Rusya ve Ukrayna kaynaklı hesaplar. Ancak  ABD, İngiltere, Brezilya ve bazı diğer ülkelerden kullanıcılarında bu saldırıdan etkilenmiş olabileceği belirtildi. Yani sonuç olarak şuan için bu saldırıdan etkilenen hesaplar arasında Türkiye'den hesaplar olup olmadığı bilinmemekte.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.