CyberPeace'ten Tüm Devletlere Çağrı

CyberPeace, sağlık sektörünü hedef alan siber saldırıları durdurmak için tüm devletlere çağrı yaptı.

Ali
Pt, 01/06/2020 - 02:01
Güvenlik
CyberPeace'ten Tüm Devletlere Çağrı

Kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan CyberPeace Enstitüsü, sağlık sektörünü hedef alan siber saldırıları durdurmak için tüm devletlere çağrı yaptı.

COVID-19 salgını tüm dünyayı sarmaya başladığı zaman birçok siber güvenlik şirketi veya ilgili devlet kurumu, söz konusu salgın sırasında sağlık kuruluşlarına düzenlenen siber saldırılarda artış olabileceğini söylemişti.

Daha sonra ise dünya üzerindeki birçok sağlık kuruluşuna siber saldırı düzenlenmeye başlamıştı ve şu an sağlık kuruluşları siber saldırılara yoğun bir şekilde maruz kalmaya devam ediyor.

Bu saldırıların sorumlusu ise kimi zaman bir fidye yazılımı grubu olurken, kimi zaman ise devlet destekli bir APT grubu olabiliyor.

Kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan CyberPeace Enstitüsü de sağlık sektörünü hedef alan bu siber saldırıların engellenmesi için tüm devletlerin birlikte çalışması gerektiğini söyledi.

Alanında uzman birçok kişi (Örneğin; Brad Smith, Eugene Kaspersky) tarafından imzalanan ve CyberPeace tarafından duyurulan ortak bildiride, "Dünyadaki tüm devletleri, hastaneler, sağlık ve tıbbi araştırma tesislerinin yanı sıra tıbbi personel ve uluslararası halk sağlığı örgütleri üzerindeki tüm siber saldırıları durdurmak için derhal ve kararlı adımlar atmaya çağırıyoruz" denildi.

Birleşmiş Milletler'in ve devletlerin birlikte hareket ederek bu siber saldırıları engellemesi gerektiğini söyleyen CyberPeace, "Geçtiğimiz haftalarda, COVID-19 salgını sırasında tıbbi tesisleri ve kuruluşları hedef alan saldırılara tanık olduk. Bu eylemler, bu kritik kurumların işlevlerini yerine getirme yeteneğini bozarak, temel malzeme ve bilgi dağıtımını yavaşlatarak ve hastalara bakım verilmesini bozarak insan hayatını tehlikeye atmıştır" dedi.

CyberPeace, Uluslararası Kızılhaç Komitesi ile birlikte çalıştıklarını ve devletlerin, sağlık sektörünü siber saldırılardan korumak ve saldırıların faillerini bulmak için sivil toplum kuruluşlarıyla ve özel sektörle birlikte çalışması gerektiğini söyledi.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.