Carbanak'ın Kaynak Kodu Keşfedildi

FireEye araştırmacıları, Carbanak kötü amaçlı yazılımının kaynak kodunu VirusTotal'de keşfettiklerini açıkladı.

Ali
Sa, 23/04/2019 - 23:51
Güvenlik
Carbanak'ın Kaynak Kodu Keşfedildi

FireEye araştırmacıları, Carbanak kötü amaçlı yazılımının kaynak kodunu VirusTotal'de keşfettiklerini açıkladı.

Carbanak, Carbanak adı verilen hacker grubuyla aynı ismi taşıyan bir kötü amaçlı yazılımdır. Ayrıca Carbanak'ı FIN7 adlı bir başka hacker grubu da kullanmaktadır. 

Carbanak, 2014 yılında tespit edilen, dünya üzerindeki çoğu bankayı hedef alan ve saldırganların yüklü miktarlarda para kazanmasına olanak tanıyan bir kötü amaçlı yazılımdır.

Carbanak, birçok otorite tarafından şimdiye kadar ortaya çıkmış en başarılı kötü amaçlı yazılımlardan biri olarak tanımlanırken, bu yazılımı kullanarak bankalara saldırı gerçekleştiren grup veya grupların da yüklü miktarlarda para kazandığı söylenmekte.

İşte bu yazılımın, Temmuz 2018'de kaynak kodunun halkla paylaşıldığı iddiası gündeme gelmişti ancak Kaspersky araştırmacıları yayınlanan kodların Carbanak'a ait olmadığını söylemişti.

Şimdi ise FireEye araştırmacıları, Carbanak'ın kaynak kodunu, yapımcılarını ve daha önce görülmeyen eklentilerini iki yıl önce bir Rus IP adresinden VirusTotal'e yüklenen iki RAR arşivinde bulduklarını açıkladı.

Araştırmacılar, Carbanak'ın kaynak kodunun 100.000 satır kod içerdiğini, 755 dosyadan oluştuğunu ve 20 MB'lık bir boyutunun olduğunu söyledi.

Araştırmacılar, söz konusu kodların analiz edildiğini ve gerekli incelemelerin yapılmaya devam edildiğini söyledi. Ayrıca FireEye araştırmacıları, araştırmalar bittiğinde Carbanak hakkında bir dizi makale yayınlamayı planladıklarını söyledi.

Subscribe to newsletter

Yorumlar