ABD Hazine Bakanlığı'ndan Lazarus Group Açıklaması

ABD Hazine Bakanlığı, devlet destekli olduğu söylenen Lazarus Group, Bluenoroff ve Andariel adlı Kuzey Kore hack grupları hakkında bazı açıklamalarda bulundu.

Ali
Cu, 13/09/2019 - 23:44
Güvenlik
ABD Hazine Bakanlığı'ndan Lazarus Group Açıklaması

ABD Hazine Bakanlığı, bugün yaptığı duyuru ile Kuzey Kore tarafından desteklendiği söylenen Lazarus Group, Bluenoroff ve Andariel adlı hack grupları hakkında bazı açıklamalarda bulundu.

Bakanlık, Lazarus Grubu'nun Kuzey Kore hükümeti tarafından yönetilen bir hack grubu olduğunu ve grubun, askeri, finansal, üretim, yayıncılık, medya, eğlence ve uluslararası denizcilik şirketlerinin yanı sıra kritik altyapıları da hedeflediğini ve saldırılarına 2007 yılından beri devam ettiğini söyledi.

Açıklamada, Lazarus Grubu'nun iki alt grubunun daha olduğu, bunlardan birinin Bluenoroff adlı grup olduğu söylendi. Bakanlık, Bluenoroff'un Kuzey Kore'ye uygulanan küresel yaptırımlara cevap vermek, yani yasa dışı yollardan gelir elde etmek amacını güttüğünü söyledi. Ancak grubun ilk eylemlerinin askeri bilgi toplamaya yönelik olduğu söylendi.

İkinci alt grubun Andariel adındaki grup olduğunu söyleyen yetkililer, savunma sanayisinin, yabancı işletmelerin, devlet kurumlarının, finansal hizmetler altyapılarının bu grubun hedefi olduğunu ve yine onların da yasa dışı gelir elde etme amacı güttüğünü söyledi.

Bakanlık, Kuzey Kore'nin söz konusu siber saldırı faaliyetlerine karşı birçok devlet kurumunun ortak bir şekilde mücadele etmeye devam edeceğini söyledi.

Ayrıca, Terörizm ve Mali İstihbarat Sekreteri Sigal Mandelker, "Hazine, yasa dışı silah ve füze programlarını desteklemek için siber saldırılar gerçekleştiren Kuzey Kore saldırı gruplarına karşı harekete geçiyor. ABD ve BM'nin Kuzey Kore'ye karşı yaptırımlarını uygulamaya ve finansal ağların siber güvenliğini arttırmak için uluslararası toplumla birlikte çalışmaya devam edeceğiz" dedi.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.