Shiny Hunters, 10 Şirkete Ait Kullanıcı Verisi Satıyor

Yeni ortaya çıkan Shiny Hunters adlı hacker grubu, 10 şirketten elde ettikleri toplam 73,2 milyon kullanıcı verisini dark web üzerinden satıyor.

Ali
Pa, 10/05/2020 - 01:35
Sızıntılar
Shiny Hunters, 10 Şirkete Ait Kullanıcı Verisi Satıyor

Yeni ortaya çıkan Shiny Hunters adlı hacker grubu, 10 şirketten elde ettikleri toplam 73,2 milyon kullanıcı verisini dark web üzerinden satışa sundu.

Geçtiğimiz günlerde Endonezya'nın en büyük e-ticaret sitesi Tokopedia'dan elde edilen 15 milyon kullanıcının kişisel verileri dark webte yayınlanmış ve daha sonra verileri yayınlayan aktör 91 milyon Tokopedia kullanıcısının verilerini satışa sunmuştu. İlk başta verileri satışa sunan kişinin kim olduğu bilinmezken daha sonra verileri yayınlayan kişinin kendilerine Shiny Hunters diyen yeni bir hacker grubu olduğu ortaya çıktı.

Geçtiğimiz çarşamba günü kendilerine Shiny Hunters adını veren hacker grubu, Microsoft'un GitHub hesabına eriştiklerini ve 500 GB boyutunda veriyi ele geçirdiklerini ve yayınladıklarını söyledi. Sızdırılan veriler birçok siber güvenlik uzmanı tarafından incelendikten sonra veriler arasında önemli bir bilgi olmadığı tespit edildi.

Şimdi ise Shiny Hunters, dark web üzerinden 10 şirketten elde ettikleri toplam 73,2 milyon kullanıcı verisini satışa sundu. Söz konusu şirketler aşağıdaki listede görülebilir;

  • Zoosk: 30 milyon kullanıcı kaydı (Satış fiyatı: 500 dolar)
  • Chatbooks: 15 milyon kullanıcı kaydı (Satış fiyatı: 3,500 dolar)
  • StyleShare: 6 milyon kullanıcı kaydı (Satış fiyatı: 2,700 dolar)
  • Home Chef: 8 milyon kullanıcı kaydı (Satış fiyatı: 2,500 dolar)
  • Minted: 5 milyon kullanıcı kaydı (Satış fiyatı: 2,500 dolar)
  • Chronicle of Higher Education: 3 milyon kullanıcı kaydı (Satış fiyatı: 1,500 dolar)
  • GGuMim: 2 milyon kullanıcı kaydı (Satış fiyatı: 1,300 dolar)
  • Mindful: 2 milyon kullanıcı kaydı (Satış fiyatı: 1,300 dolar)
  • Bhinneka: 1,2 milyon kullanıcı kaydı (Satış fiyatı: 1,200 dolar)
  • StarTribune: 1 milyon kullanıcı kaydı (Satış fiyatı: 1,100 dolar)

Geçtiğimiz günlerde satışa sunulan Tokopedia'ya ait 91 milyon kullanıcı kaydı da dahil edildiğinde, hackerların dark web üzerinde satışa sunduğu toplam kullanıcı kaydı sayısı 164,2 milyon gibi büyük bir boyuta ulaşıyor.

Satışa sunulan verileri inceleyen siber güvenlik uzmanları, verilerin bazılarını doğrulamayı başardı. Ayrıca uzmanlar, söz konusu şirketlerle irtibata geçti ancak şimdilik sadece Chatbooks, bir veri ihlali yaşadıklarını açıkladı.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.