E-Ticaret Sitesi Tokopedia Veri İhlali Yaşadı

Endonezya'nın en büyük e-ticaret sitesi Tokopedia, 15 milyon kullanıcısının verilerinin ele geçirildiği bir veri ihlali yaşadı.

Ali
Pa, 03/05/2020 - 01:22
Sızıntılar
E-Ticaret Sitesi Tokopedia Veri İhlali Yaşadı

Bir hacker, Endonezya'nın en büyük e-ticaret sitesi olan Tokopedia'dan 15 milyon kullanıcının verilerini sızdırdı.

Tokopedia, 2009 yılında kurulan ve şu an aylık 90 milyon aktif kullanıcısıyla ve 7,8 milyon satıcısıyla Endonezya'nın en büyük e-ticaret sitesidir.

Hacker, geçtiğimiz cuma günü bir hack forumunda Tokopedia'dan Mart 2020'de ele geçirdiğini söylediği 15 milyon kullanıcı verisini yayınladı. Hacker yayınladığı bu verilerin, saldırıda ele geçirdiği verilerin sadece küçük bir miktarı olduğunu iddia etti. Hacker ayrıca verileri, hesapların parolalarının birileri tarafından kırılmasını umut ettiği için yayınladığını söyledi.

Yayınlanan veriler, Tokopedia kullanıcılarına ait adlar, e-postalar, telefon numaraları, karma parolalar, doğum tarihleri ​​ve Tokopedia profiliyle ilgili ayrıntıları (hesap oluşturma tarihi, son giriş, e-posta etkinleştirme kodları, parola sıfırlama kodları, konum ayrıntıları, hobiler, eğitim bilgisi ve daha fazlası) içeriyordu.

Veriler inceleyen ZDNet, verilerin Tokopedia'ya ait olduğunu doğrularken, şirket yetkilileri olayı araştırdıklarını söyledi.

Şirketin şu an için olayı doğrulayan bir açıklama yapmamasına ve hackerın elindeki parolaların, karma parola olmasına rağmen kullanıcıların, parolalarını değiştirmeleri tavsiye edilmektedir.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.