Clearview AI, Veri İhlali Yaşadıklarını Söyledi

Kolluk kuvvetleri tarafından kullanılan Clearview uygulamasının yapımcısı Clearview AI, veri ihlali yaşadıklarını söyledi.

Ali
Per, 27/02/2020 - 00:36
Sızıntılar
Clearview AI, Veri İhlali Yaşadıklarını Söyledi

Kolluk kuvvetlerinin kullandığı Clearview uygulamasının geliştiricisi olan Clearview AI, müşterilerine gönderdiği bildiride veri ihlali yaşadıklarını söyledi.

Geliştiricileri tarafından "En zor suçları çözmeye yardımcı olan teknoloji" olarak tanıtılan Clearview, yetkililer tarafından bir suçlunun fotoğrafı uygulamaya yüklendikten sonra internette herkese açık olarak duran fotoğraflar arasından oluşturduğu veritabanında o kişiye ait olan fotoğrafları bulmaya çalışır ve eğer bulursa o fotoğrafların barındırıldığı adreslere bir bağlantıyla erişilmesini sağlar.

Geçtiğimiz ay özellikle ABD basını tarafından gündeme getirilen uygulama hakkında bazı "gizlilik savunucuları", uygulamanın yanlış eşleşmeler yapabileceğini, yazılımın diğer kişiler tarafından kullanılma ihtimalinin olduğunu, ayrıca bunun gibi yüz tanıma teknolojilerinin "toplu gözetim" yapmak için kullanılabileceğini söylemişti.

Şimdi ise Clearview yaşadığı veri ihlaliyle gündeme geldi. Şirket müşterilerine gönderdiği bildiride, yetkisiz bir kişinin müşteri listesini, müşterilerin yaptığı arama sayısını ve her bir müşterinin kaç hesap açtığını içeren verileri ele geçirdiğini söyledi.

Yetkililer, şirketin sunucularının ihlal edilmediğini, Clearview sistemlerinin ve ağının olaydan etkilenmediğini, olaya neden olan güvenlik açığının giderildiğini ve hackerın kolluk kuvvetlerine ait herhangi bir arama geçmişine erişemediğini söyledi.

The Daily Beast'a konuşan şirketin avukatı Tor Ekeland, "Güvenlik Clearview'in en önemli önceliğidir. Ne yazık ki veri ihlalleri 21. yüzyılda hayatın bir parçası. Sunucularımıza asla erişilmedi. Kusuru düzelttik ve güvenliğimizi güçlendirmek için çalışmaya devam ediyoruz" dedi.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.