Clearview Kötüye Mi Kullanılıyor?

ABD'de kolluk kuvvetleri tarafından kullanılmaya başlanan Clearview uygulaması, vatandaşların gizliliğini ihlal mi ediyor?

Ali
Sa, 21/01/2020 - 17:57
Güvenlik
Clearview Kötüye Mi Kullanılıyor?

ABD basınındaki haberlerde, kolluk kuvvetlerinin kullanmaya başladığı Clearview uygulamasının vatandaşların gizliliğini tehdit edip etmediği tartışılıyor.

Clearview AI tarafından geliştirilen yazılım, şirketin internet sitesinde "En zor suçları çözmeye yardımcı olan teknoloji" olarak tanımlanıyor.

The New York Times'ın haberine göre Clearview, sosyal medya platformlarında veya diğer sitelerde herkese açık olarak duran insanların fotoğraflarından oluşan üç milyardan fazla fotoğrafı barındıran bir veritabanına sahip.

Şu an için sadece kolluk kuvvetleri tarafından kullanılabilen uygulama, yetkililer tarafından bir suçlunun fotoğrafı uygulamaya yüklendikten sonra internette herkese açık olarak duran fotoğraflar arasından oluşturduğu veritabanında o kişiye ait olan fotoğrafları bulmaya çalışır ve eğer bulursa o fotoğrafların barındırıldığı adreslere bir bağlantıyla erişilmesini sağlar.

ABD'deki bazı "gizlilik savunucuları", uygulamanın yanlış eşleşmeler yapabileceğini, yazılımın diğer kişiler tarafından kullanılma ihtimalinin olduğunu, ayrıca bunun gibi yüz tanıma teknolojilerinin "toplu gözetim" yapmak için kullanılabileceğini söyledi.

Clearview AI'ın internet sitesinde yer alan bilgilere göre ise yazılım sadece internette herkese açık olarak duran bilgilerden yararlanıyor ve yazılım bir "gözetleme" sistemi olarak değil, "araştırma" aracı olarak tanıtılıyor.

Yazılımın internet sitesinde, "Tıpkı diğer araştırma sistemlerinde olduğu gibi, Clearview sonuçları yasal olarak takip soruşturması ve onay gerektirir. Clearview, tüm federal, eyalet ve yerel yasalara uyacak şekilde tasarlanmış ve bağımsız olarak doğrulanmıştır" bilgisi yer alıyor.

Clearview hakkında "gizlilik savunucuları" tarafından yapılan uyarılar, uygulamanın kamuoyuna söylenen amacının dışında kullanıldığı anlamına gelmiyor ancak bu uyarılar ve iddialar dikkate alınarak uygulamanın siber güvenlik uzmanları tarafından incelenmesi, kamuoyunun Clearview hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşmasını sağlayabilir.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.