40 Milyon Kullanıcının Kişisel Bilgileri Satılıyor

Sosyal medya uygulaması Wishbone'a ait 40 milyon kullanıcının kişisel bilgileri, hack forumlarında satılıyor.

Ali
Cu, 22/05/2020 - 01:48
Sızıntılar
40 Milyon Kullanıcının Kişisel Bilgileri Satılıyor

Kullanıcıların çeşitli anketler düzenleyebildiği bir sosyal medya uygulaması olan Wishbone'a ait 40 milyon kullanıcının kişisel bilgileri, bu hafta hack forumlarında satılmaya başladı.

Bir hack forumundaki ilana göre satışa sunulan veriler, Wishbone kullanıcılarına ait, ad, telefon numarası, e-posta adresi, kullanıcı adı, konum ve karma parolalar (SHA1, MD5) gibi kişisel bilgilerden oluşuyordu. Ayrıca ilana göre bu veriler arasında, kullanıcıların profil fotoğraflarının bağlantıları da bulunuyordu.

Verileri satan kişi, söz konusu verilerin bu yılın başlarında gerçekleştirilen bir siber saldırı sonucu elde edildiğini söylüyor. ZDNet, verileri birden fazla hack forumunda satışa sunan kişinin, onları ele geçiren hackerla aynı kişi olup olmadığının bilinmediğini ancak bu satıcının, hack forumlarında veya dark webte bulunan "veri brokerlarından" olabileceğini söyledi.

Ayrıca ZDNet bu verilerin, 2017'de Wishbone'dan sızdırılan verilerle aynı olmadığını yani bu verilerin yeni bir siber saldırı sonucu elde edildiğini söyledi.

ZDNet ile temas kuran bir Wishbone yetkilisi ise olayı araştırdıklarını ve bir gelişme olması halinde kamuoyunu bilgilendireceklerini belirtti.

Son olarak Shiny Hunters adlı hacker grubunun Wishbone'a siber saldırı düzenleyen kişilerin kendileri olduğunu söylediğini belirtelim.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.