Avrupa'daki Süper Bilgisayarlar Hackleniyor

Hackerlar, İngiltere, Almanya ve İsviçre gibi Avrupa ülkelerinde bulunan süper bilgisayarları hackliyor.

Ali
Sa, 19/05/2020 - 00:28
Saldırılar
Avrupa'daki Süper Bilgisayarlar Hackleniyor

Geçtiğimiz haftadan itibaren Avrupa'daki bazı süper bilgisayarlar, kripto para madenciliği yapmak amacıyla hacklenmeye başladı.

İlk siber saldırı bildirimi 11 Mayıs'ta, EPCC bünyesinde İngiltere'de bulunan ARCHER süper bilgisayarından geldi. Yetkililer, ARCHER'a bir siber saldırı düzenlendiğini ve hackerların süper bilgisayara eriştiklerini söyledi.

Yetkililer, hackerların süper bilgisayara erişimini engellemek için bilgisayarı kapattıklarını ve SSH keylerini sıfırladıklarını söyledi. Ayrıca yetkililer geçtiğimiz günlerde yaptığı duyuruda ARCHER'ı ayağa kaldırmak (Çalışır hale getirmek) için çalışmaya devem ettiklerini söyledi.

İkinci siber saldırı bildirimi de yine 11 Mayıs günü, Almanya'nın Baden-Württemberg eyaletindeki süper bilgisayarların çeşitli kurumlar tarafından kullanılmasını koordine eden bwHPC tarafından yapıldı. Bildiride, siber saldırı nedeniyle beş süper bilgisayarın kullanılamadığı söylendi.

Üçüncü siber saldırı bildirisi ise 14 Mayıs günü Almanya'da bulunan Leibniz Süper Bilgisayar Merkezi tarafından yapıldı. Bildiride süper bilgisayarlara bir siber saldırı düzenlendiği ve önlem olarak süper bilgisayarların internet bağlantısının kapatıldığı söylendi.

Ve yine aynı gün Almanya'dan, süper bilgisayarlara sahip iki kurum da siber saldırıların hedefi olduklarını ve bilgisayarlara erişimi kapatmak zorunda kaldıklarını söyledi.

16 Mayıs günü ise İsviçre Ulusal Süper Bilgisayar Merkezi (CSCS), "Avrupa ve dünyanın birçok HPC ve akademik veri merkezi şu anda siber saldırılara karşı mücadele ediyor ve bu nedenle kurumlar, bilgi işlem altyapılarını kapatmak zorunda kalıyor" dedi ve CSCS'te bulunan süper bilgisayarlarda da kötü amaçlı etkinlik tespit ettiklerini ve güvenlik sağlanana kadar sistemlerin dış ağ ile bağlantılarının kapatıldığını belirtti.

Saldırıya uğrayan kurumların hiçbiri, saldırının nasıl gerçekleştiğini söylemedi ancak bazı siber güvenlik şirketleri saldırıların, daha önceden ele geçirilen SSH bilgileriyle gerçekleştirilmiş olabileceğini söyledi. Ayrıca araştırmacılar, saldırıları düzenleyen hackerların amaçlarının süper bilgisayarları kripto para madenciliği için kullanmak olduğunu belirtti.

Son olarak, yaşanan saldırılar hakkında soruşturmalar devam ettiğinden saldırıları gerçekleştirenler hakkında bir bilgi bulunmadığını ve soruşturmaların seyrine göre söz konusu kişilerin tespit edilme ihtimalinin bulunduğunu belirtelim.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.