ABD, İran'a Siber Saldırı Düzenledi

New York Times'ın haberine göre ABD, İran'ın ABD'ye ait İHA'yı düşürmesine karşılık İran'a siber saldırı düzenledi.

Ali
Pa, 23/06/2019 - 23:26
Saldırılar
ABD, İran'a Siber Saldırı Düzenledi

ABD Siber Komutanlığı tarafından düzenlenen siber saldırının, İran'ın son zamanlarda ABD'ye ait petrol gemilerine saldırı planlarına yardım eden bir istihbarat birimine yönelik olduğu söylendi.

Saldırıyı gerçekleştiren kişilere göre söz konusu saldırılar birkaç haftadır planlanıyordu ve amaç İran'ın ABD petrol gemilerine ve İHA'larına yönelik saldırılara cevap vermekti.

ABD basınındaki haberlere göre saldırı, İran'ın bir istihbarat birimi dahil birden fazla bilgisayar sistemini kapsıyordu. Ayrıca saldırıyı gerçekleştiren kişilerden birine göre İran'ın füze savunma sistemleri de hedef alındı.

ABD Başkanı, İran'a yönelik askeri operasyonu durduğunu açıklamıştı ancak yayınlanan haberlere göre söz konusu siber saldırı bu durdurmanın kapsamına alınmadı ve saldırı gerçekleştirildi.

Uzmanlar, bu tür siber saldırıların etkisinin fazla olabileceğini ama devletlerin bu saldırıların oluşturacağı etkileri giderilebileceğini söyledi. Ayrıca ABD ile İran arasında sürekli bir siber mücadelenin varlığının her geçen gün arttığını da belirtmekte fayda var.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.