Türkiye'nin APT Grubu Ortaya Mı Çıkıyor?

Avrupa ve Ortadoğu'yu hedef alan siber saldırılar, Türkiye destekli APT gruplarının varlığına mı işaret ediyor?

Ali
Sa, 28/01/2020 - 23:50
Güvenlik
Türkiye'nin APT Grubu Ortaya Mı Çıkıyor?

Reuters'ın haberine göre son dönemde bazı Avrupa ve Ortadoğu ülkelerine düzenlenen siber saldırıların arkasında Türkiye destekli hackerlar olabilir.

Reuters'a konuşan üç üst düzey siber güvenlik uzmanına göre son dönemde bazı Avrupa ve Ortadoğu ülkelerinin çeşitli kurumlarına ve özel şirketlerine düzenlenen siber saldırıların sorumlusu Türkiye hükümeti destekli olduğu düşünülen hackerlar.

Siber güvenlik uzmanlarına göre 2018'in sonları ve 2019'un başlarında düzenlenen saldırılar, hedef ülkelerin bakanlıklarını, büyükelçiliklerini ve çeşitli özel şirketleri hedef alıyordu ve saldırılar en az 30 kuruluşa düzenlenmişti.

Reuters'ın haberine göre saldırılar, Yunanistan ve Kıbrıs'ın e-posta hizmetlerini ve Irak'ın Ulusal Güvenlik Danışmanını hedef aldı. Ayrıca Arnavutluk Devlet İstihbarat Servisi de saldırıya uğrayan kurumlardan biriydi.

Kıbrıs hükümeti, ilgili kurumların saldırıların farkına vardığını ve saldırıları durdurmak için harekete geçtiğini ancak ulusal güvenlik nedeniyle ayrıntılar hakkında yorum yapmayacaklarını söyledi.

Irak hükümeti sorulara cevap vermezken, Yunanistan hükümeti e-posta sistemlerinin saldırıya uğradığına dair bir kanıtın olmadığını söyledi.

Hackerların hedeflerine "DNS hijacking" tekniği ile saldırdığını belirten uzmanlar, bu tekniğin kullanıldığı küçük ölçekli saldırıların olduğunu ancak söz konusu saldırıların büyüklüğünün Avrupa'daki istihbarat teşkilatlarını endişelendirdiğini söyledi.

Uzmanlar, bu saldırıların Türkiye'nin çıkarlarının düşünüldüğünü gösteren özellikler taşıdığını, gerçekleşen saldırıların birbiriyle bağlantılı olduklarını çünkü saldırılarda kullanılan altyapının ve sunucuların aynı olduğunu söyledi.

Saldırılardan hangi kişilerin veya kuruluşların sorumlu olduğunun netleşmediğini söyleyen uzmanlar, saldırıların daha geniş çaplı olarak devam ettiğini söyledi.

Reuters'ın bu haberi, Türkiye'nin "siber savaş" tekniklerine başvurmaya başladığına ve hükümet tarafından desteklenen bir APT grubunun varlığına işaret ediyor olabilir. Ancak bir APT grubunun varlığının anlaşılabilmesi için daha fazla veri ve kanıt gerekiyor olabilir.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.