Rusya'dan Yeni Akıllı Telefon Tasarısı

Rusya parlamentosu, ülkede satılacak olan akıllı telefonların Rus teknoloji şirketlerine ait uygulamalarla birlikte satılmasını sağlayacak bir tasarıyı tartışıyor.

Ali
Cu, 08/11/2019 - 23:54
Güvenlik
Rusya'dan Yeni Akıllı Telefon Tasarısı

Rusya parlamentosu, ülkede satılan tüm akıllı telefon, bilgisayar ve akıllı TV gibi ürünlerin, Rus teknoloji şirketleri tarafından üretilmiş uygulamalarla birlikte gelmesini zorunlu hâle getirecek olan tasarı üzerinde tartışıyor.

Meclisteki ilk oylamayı geçen tasarıya göre devlet ilk olarak yeni yasaya uyması gereken elektronik cihazların bir listesini yayınlayacak. Bu listede akıllı telefonlar, akıllı TV'ler ve bilgisayarlar gibi cihazların olması bekleniyor. Ayrıca hükümet, her cihaz türü için yüklü olarak gelmesi gereken uygulamaların listesini de paylaşacak ve belirtilen cihazlara hükümetin istediği uygulamaları yüklemeyen satıcılara para cezası uygulayacak.

Milletvekillerine göre yasa tasarısı, Rus teknoloji şirketlerinin çıkarlarını korurken, bilişim sektöründe hizmet veren yabancı şirketlerin olası istismarlarını engelleyecek.

Yasa tasarısı hakkında bir kısım, milletvekilleri gibi düşünüyor. Bazıları ise hükümetin cihazlara yüklenmesini sağlayacağı uygulamaların, vatandaşların dinlenmesini kolaylaştıracağını düşünüyor.

Tasarı için Rusya Başkanı Vladimir Putin'in önüne gelmeden önce üç oylama daha yapılacak ve ülkedeki bütün siyasi partiler tasarıyı desteklediği için tasarının parlamentodan geçmesi ve Putin'in önüne gelmesi bekleniyor.

Yasa tasarısı, Putin tarafından onaylandıktan sonra 1 Temmuz 2020'de yürürlüğe girecek.

Kaynak: ZDNet

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.