Japonya Siber Güvenlik Bakanından İtiraf

Japonya Siber Güvenlik Bakanı Yoşitaka Sakurada, 25 yaşından itibaren hiç bilgisayar kullanmadığını itiraf etti.

Ali
Ct, 17/11/2018 - 12:11
Güvenlik
Japonya Siber Güvenlik Bakanından İtiraf

Japonya'da siber güvenlikten sorumlu bakan olan Yoşitaka Sakurada, 25 yaşından itibaren hiç bilgisayar kullanmadığını söyledi ve bu durum ülkesinden büyük tepki aldı.

68 yaşındaki Sakurada, Japonya parlamentosunun bir oturumunda bazı muhaliflerden gelen soruları yanıtlıyordu. Bu soruları yanıtlarken ise "25 yaşından beri çalışanlarıma ve sekreterlerime söylüyorum onlar yapıyorlar. Ben bilgisayar kullanmıyorum" dedi.

Bu itirafın ardından bir diğer muhalif milletvekili tarafından, Japonya'daki nükleer tesislerde USB belleklerin kullanılıp kullanılmadığıyla ilgili soruya "bilmiyorum" diyerek yine parlamentoda büyük bir şaşkınlığa sebep oldu. Sakurada ise tüm bunların ardından, soruların önceden kendisine yazılı olarak verilmediği için hazırlık yapamadığını söyledi.

Muhalefet milletvekillerinden Masato Imai söz konusu durum hakkında, "Hiç bilgisayara dokunmamış bir kişinin siber güvenlik politikalarından sorumlu olması inanılmaz bir şey" dedi.

Ayrıca söz konusu durum sosyal medyada da alay konusu oldu. Bazı sosyal medya kullanıcıları durumun çok gülünç olduğunu belirtirken, bir sosyal medya kullanıcısı da, "Sakurada, belki de Japonya'nın değil kendi siber güvenliğine önem veriyor. Bir bilgisayar korsanı Sakurada'yı hedef almaya kalksa çalacak bilgi bulamayacak. Herhalde en güçlü siber güvenlik önlemi bu olmalı" şeklinde bir yorum yaptı.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.