Google Play'deki Bazı Uygulamalar İçin Özel Bir Güvenlik Ekibi Kuruluyor

Google, Google Play'de bulunan hassas uygulamalardaki güvenlik açıklarını bulmak için görevlendirilmek üzere yeni bir güvenlik ekibi kuruyor.

Ali
Pt, 05/10/2020 - 00:00
Güvenlik
Google Play'deki Bazı Uygulamalar İçin Özel Bir Güvenlik Ekibi Kuruluyor

Google, Google Play'de bulunan son derece hassas uygulamalardaki güvenlik açıklarını bulmak için görevlendirilmek üzere yeni bir güvenlik ekibi kuruyor.

Google Play'in, Android kullanıcıları tarafından en çok kullanılan uygulama mağazası olması onu, hackerların zararlı yazılımları dağıtmak için büyük bir pazar olarak görmesine sebebiyet veriyor.

Bu yüzden hackerlar, adware veya bankacılık trojanları gibi zararlı yazılımları meşru uygulamalarmış gibi Google Play'e koymayı amaçlıyor ve her zaman olmasa da bunu gerçekleştirebiliyorlar.

Hackerlar bunu başardığında çoğu uygulama, fotoğraf düzenleme uygulaması veya oyun gibi gözüken ama aslında içerisinde kötü amaçlı kodların bulunduğu bir zararlı yazılım olarak Google Play kullanan milyonlarca insanın karşısına çıkıyor.

Google her ne kadar aldığı güvenlik önlemleriyle zararlı yazılımların Google Play'de barınmasını engellemeye çalışsa da uygulama mağazasında zararlı yazılımlar keşfedilmeye devam ediyor.

Şimdi ise ZDNet'in haberine göre Google bu noktada yeni bir güvenlik ekibi kurarak kritik/hassas uygulamalardaki güvenlik açıklarını tespit etmeye çalışacak.

Google Play Protect Yazılım Mühendisliği Müdürü Sebastian Porst, bu yeni ekibin odaklanacağı uygulamalar arasında COVID-19 izleme ve seçimlerle ilgili uygulamaların yer aldığını söyledi.

Habere göre Google'ın halihazırda bulunan ve bağımsız siber güvenlik araştırmacılarının katılabildiği "GPSRP" adlı bug bounty programı 100 milyondan fazla indirme sayısına ulaşmış uygulamalar için geçerli durumda ve söz konusu ekip de işte bu noktada devreye girecek yani 100 milyon indirmeye ulaşamamış hassas/kritik bir uygulamadaki güvenlik açıklarını tespit etmeye çalışacak.

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.