İran, ABD'ye Siber Saldırı Düzenleyebilir

Son günlerdeki ABD ile İran arasındaki gerilim, İran'ın ABD'ye yönelik siber saldırı faaliyetlerini artırabilir.

Ali
Pt, 06/01/2020 - 18:18
Güvenlik
İran, ABD'ye Siber Saldırı Düzenleyebilir

3 Ocak'ta ABD'nin Kasım Süleymani'yi öldürmesinin ardından İran ile ABD arasında siyasi bir kriz ortaya çıktı ve her iki ülke çeşitli açıklamalar yaptı.

Bu açıklamalar genellikle siyasi ve askeri yaptırımların uygulanmasını içeriyordu. Ancak ABD'nin yeni yaptığı bir açıklama bu yaptırımların arasında "siber saldırıların" da olabileceğini gösteriyor.

ABD İç Güvenlik Bakanlığı tarafından 4 Ocak'ta yayınlanan bildiride, Süleymani'nin öldürülmesinin ardından İran'ın ABD'nin altyapısı başta olmak üzere ülkeye çeşitli siber saldırılar düzenleyebileceği söylendi. Bakanlık, İran'ın güçlü bir siber program yürüttüğünü ve ABD'ye yönelik siber saldırılar düzenleyebildiğini söyledi.

Yetkililer vatandaşları, şüpheli e-postalara ve internet bağlantısındaki yavaşlamalara karşı hazırlıklı olmaları konusunda uyardı. Ayırca yetkililer, vatandaşların kişisel güvenlik önlemleri alması gerektiğini de söyledi.

Eğer İran, ABD'nin yayınladığı bildiride söylediği gibi siber saldırılar düzenlemeye başlarsa bu, aslında var olan bir siber savaşın yeni hamlelerini içermiş olacak. Zira ABD ile İran arasında yılladır süren bir siber savaş mevcut. Ayrıca siber güvenlik şirketleri tarafından tespit edilen İran destekli APT gruplarının varlığı da zaten biliniyor.

Bu APT gruplarının, Kasım Süleymani'nin öldürülmesinin ardından gerçekleşmesi beklenen siber saldırıların arkasındaki aktör olması ise yüksek bir ihtimal olarak karşımıza çıkıyor. Bu grupların, ABD'deki enerji, finans, telekomünikasyon ve benzeri büyük sektörleri hedeflemesi beklenirken ayrıca, saldırıların askeri sistemleri hedef alması da ihtimaller arasında.

Kaynak: ABD İç Güvenlik Bakanlığı

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.