IM RAT'yi Satan Site Kapatıldı

NCA'in önderliğini yaptığı bir soruşturmada AFP, "IM RAT" adı verilen truva atını 25 dolara satan bir internet sitesini erişime kapattı.

Ali
Çar, 04/12/2019 - 18:09
Güvenlik
IM RAT'yi Satan Site Kapatıldı

İngiltere Ulusal Suç Ajansı'nın (National Crime Agency-NCA) önderliğini yaptığı bir soruşturmada Avustralya Federal Polisi (AFP), "Imminent Monitor Remote Access Trojan (IM RAT)" adı verilen kötü amaçlı yazılımı satan internet sitesini kapattı.

124 ülkeden 14.500 kişi tarafından 25 dolara satın alınan IM RAT, bir kurbanın bilgisayarına kurulduktan sonra hackerın o bilgisayarda tam yetkiye sahip olmasını, cihazda bulunan antivirüs yazılımını devre dışı bırakmasını, şifreleri ve verileri kaydetmesini, klavye vuruşlarını kaydetmesini ve cihazın kamerasından kurbanı izlemesini sağlıyor.

Uluslararası olarak yürütülen operasyona İngiltere Ulusal Suç Ajansı (NCA) ve Kuzey Batı Bölgesel Organize Suç Birimi (NWROCU) ile birlikte Avustralya Federal Polisi (AFP) de katıldı.

25 Kasım Pazartesi günü kötü amaçlı yazılımı satan ve alan kişileri yakalamak için dokuz ülkede operasyon gerçekleştirildi. İngiltere genelindeki çeşitli şehirlerde 21 arama emri çıkarıldı ve dokuz kişi tutuklandı. Ayrıca diğer ülkelerde ise 14 kişi tutuklandı ve 400'den fazla cihaz ele geçirildi.

Avustralya Federal Polisi, 29 Kasım Cuma günü IM RAT'nin satıldığı internet sitesini (imminentmethods.net) erişime kapattı. NCA, truva atının altyapısının ele geçirildiği için alıcıların artık yazılımı kullanamayacağını söyledi.

NCA'in Ulusal Siber Suç Birimi'nden Phil Larratt, "IM RAT, Birleşik Krallık'ta bireyler ve organize suç grupları tarafından dolandırıcılık, hırsızlık ve röntgencilik dahil olmak üzere Bilgisayarın Yanlış Kullanımı Yasası'nın ötesinde bir dizi suç işlemek için kullanıldı" dedi ve ekledi: "NCA bu tür suç faaliyetlerini etkili bir şekilde bozmak ve caydırmak için kolluk kuvvetleri, hükümet ve özel sektör ortakları ile birlikte çalışıyor."

Subscribe to newsletter

Yorumlar

Yorum mevcut değil.